+ Yorum Gönder
Diziler ve Dizi Tanıtımları Forumunda Muhteşem Yüzyıl için neden yasa taslağı hazırlandı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Muhteşem Yüzyıl için neden yasa taslağı hazırlandı
  Muhteşem Yüzyıl için neden yasa taslağı hazırlandı ?Gerçekten de dizi kaldırılacak mı ?

  HABER GAZETE - AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tepki gösterdiği "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin yasaklanması yolunu açacak bir yasa teklifi hazırladı. Saral’ın teklifine göre, tarihi olay ve kişiler küçük düşürülüp aşağılanamayacağı, çarpıtılamayacağı gibi olduğundan farklı da gösterilemeyecek.Saral'ın bu hafta içinde Ak Parti Grubu’na teslim edeceği yasa teklifiyle, RTÜK Yasası’nın "yayın hizmeti ilkeleri" başlıklı 8. maddesinin 1. fıkrasının "Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici netilikte olamaz" şeklindeki (g) bendine şu eklemenin yapılması öngörülüyor:"Toplumun milli değerleri içinde kabul edilen tarihi olayları ve şahsiyetleri küçük düşüren, aşağılayan, çarpıtan veya olduğundan farklı şekilde gösteren nitelikte olamaz."
  AK Parti Grubunun onay vermesi halinde Meclis’e resmen sunulacak teklif yasalaştığında, muhafazakar çevrelerin "tarihi çarpıtıyor" suçlamalarının hedefi olan "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin yasaklanması yolu açılmış olacak. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Muhteşem yüzyıl dizisi çekilen ne iyi ve en çok izlenen tarih dizisidir. ancak muhteşem yüzyılın kanuni sultan süleymanın hayatını yanlış anlattığı için bir yasa taslağı ile kaldırılması düşünüldü ama bu yapılamadı ve muhteşem yüzyıl planlandığı gibi devam etti.
+ Yorum Gönder