+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Ak Kale (Andırın) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ak Kale (Andırın)
  Ak Kale ile ilgili bilgiler

  Kahramanmaraş, Andırın ilçesinin 2 km. güneydoğusunda bulunan Ak Kale, derin bir vadi üzerindeki sarp kayalar üzerindedir.

  Ak Kale Kadirli’den Göksun’a, oradan da kuzeye giden yolu kontrol altında tutan ve stratejik önemi olan bir kaledir. Aynı zamanda bölgede geçit veren boğaz’a da hakimdir. Bu kalenin ne zaman yapıldığı konusunda kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmadığı gibi kitabesi de günümüze gelememiştir. Bununla beraber kalenin üzerindeki izlerden Roma döneminde, ardından da Bizans döneminde kullanıldığı anlaşılmaktadır.

  Kale iç ve dış surlardan meydana gelmiş, 30.000 m2’lik bir alana yayılmıştır. Duvarları kesme taş ve moloz taştan örülmüş, yer yer de kayalardan yararlanılmıştır. Kalenin doğusu yıkılmış, batı yönü ise günümüze daha iyi bir konumda gelebilmiştir. Altı burç ve iki kapısı bulunduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır. Kale içerisinde sarnıç, kemerli ve tonoz örtülü bazı yapılar bulunmaktadır. 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Akkale şehristanı , İran İslam Cumhuriyeti'nde Gülistan Eyaleti'nin 12 şehristanından birisidir.


  Şehristanın 2006 yılı toplam nüfusu 109.440[1], yönetim merkezi Akkale şehridir. Şehristan nüfusu ağırlıklı olarak Türkmendir. Kaçar Hanedanı'nın kurucusu Ağa Muhammed Han, Akkale'den Kaçarlar Hanedanı'nı kurmuş ve Tahran'ı fethetmiştir.


  İdari olarak 2 bahşa ayrılmıştır:


  Akkale merkezî bahşı
  Voşmgir bahşı
+ Yorum Gönder