+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri
  Nüfus ve yerleşme


  Doğu Anadolu Bölgesi en az nüfuslu ikinci bölgemizdir nüfusu beş milyondur yerleşimi azdır çünkü Doğu Anadolu Bölgesi deprem bölgesindedir.


  Doğu Anadolu Bölgesi en az nüfuslu ikinci bölgemizdir. Yaklaşık 5 milyon nüfusu ile km2’ye 34 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu en az olan bölgemizdir. Bunun nedeni; nüfus miktarının az, bölge yüzölçümünün fazla olmasıdır.

  Bölgede kırsal nüfus şehir nüfusundan fazladır. Diğer bölglere sürakli göç verir. Bunun nedeni; iş imkanlarının sınırlı olmasıdır.

  Nüfus, bölgenin kuzey ve güneyindeki çöküntü ovalarında toplanmıştır. Erzurum, Erzincan, Malatya, Elazığ, Ağrı, Iğdır, Kars, Van, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Hakkâri, Şırnak, Ardahan bölgedeki başlıca il merkezleridir.

  Bölgenin kırsak kesimlerinde hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı kom ve mezra yerleşmeleri vardır. Kırsal yerleşim alanları küçük ve dağınık birimler hâlinde dağ etekleri ve vadi boylarına dağılmıştır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu en az nüfusa sahip bölgemizdir. Doğu anadolu bölgesinin doğu fayı üzerinde olması, sanayinin gelişmemiş olması, ulaşımın zor olması ve çok soğuk olması nedeni ile yerlerşim seyrektir. Doğu anadolu bölgesi en çok göç veren bölgemizdir. Doğu anadolu bölgesinin nüfusu 5 milyon civarındadır.
+ Yorum Gönder