+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Tunceli'de Ulaşım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Tunceli'de Ulaşım
  Tunceli'de Ulaşım  Tunceli Doğu Anadolu'nun kuzey ve güneyini birbirine bağlayan Erzincan-Elazığ karayolu üzerinde yer almaktadır. İl topraklarında kuzey-güney yönünde uzanan ve Erzincan'ı Pülümür Tunceli ve Pertek üzerinden Elazığ'a bağlayan karayolu Tunceli kentinin içinden geçmektedir. İlçeler birer il yolu ile bu ana eksene bağlanmaktadır. İlde 524 Km. il yolu 138 Km. devlet yolu vardır. 372 köyden 371'inin köy yolu bulunmaktadır. Köy yollarının toplamı 2975 Km. olup 165 Km.'si asfalt 802 Km.'si stabilize 1618 Km.'si tesviye ve 390 Km.'si ham yoldur.

  Tunceli-Erzincan karayolu aynı zamanda Güneydoğu Anadolu'yu Doğu ve Karadeniz Bölgelerine bağlayan devlet karayollarından biridir. Tunceli'nin İç Anadolu ve Karadeniz illeri ile ulaşım bağlantısı kuzeyde sınırdan geçen Erzurum-Erzincan karayolu ile güney illeri ile olan ulaşım bağlantısı ise Elazığ'dan geçen Bingöl-Elazığ-Malatya karayolu ile sağlanır.

  Eskiden Pertek-Elazığ bağlantısını sağlayan köprü Keban Baraj Gölü suları altında kaldığı için günümüzde Pertek ve Çemişgezek-Akçapınar'da kurulan feribot iskeleleri ile Elazığ yakasına ulaşım sağlanmaktadır. Pertek'te belediyeye ait 1 adet özel sektöre ait 2 adet feribot vardır. Özel sektöre ait iki feribot her gün dönüşümlü olarak çalışmaktadır. Bir feribotla 15-20 araba taşınabilmekte ve Pertek-Elazığ arasında her gün 07.00-19.00 arasında her saat başı karşılıklı sefer yapılmaktadır. Pertek iskelesinden 10 dakikası feribot ulaşımı 20 dakikası Elazığ yakasındaki karayolu ulaşımı olmak üzere Elazığ kent merkezine yarım saatte ulaşılmaktadır.Çemişgezek-Akçapınar'dan Elazığ-Fatmalı yakasına Çemişgezek Belediyesine ve özel işletmecilere ait teknelerle her iki saatte bir sefer yapılmakta ve yolculuk yarım saat sürmektedir.

  Tunceli-Elazığ kent merkezleri arasındaki uzaklık karayolu ile 136 Km.'dir. Tunceli-Pertek karayolunun Tunceli-Çiçekli ayırımı arasında kalan kısmı Uzunçayır Barajı tamamlandığında göl suları altında kalacağı için bu kesimde yol güzergâhı batıya kaydırılmıştır. Pertek ilçesi üzerinden gidildiğinde Tunceli-Elazığ arasındaki karayolu uzaklığı Keban Baraj Gölü geçişi hariç 75 Km.'dir.

  Tunceli'ye en yakın demiryolu ilin kuzey sınırında Erzincan topraklarından güney sınırında ise Elazığ topraklarından geçer.

  Tunceli'ye en yakın havaalanı kent merkezine yaklaşık olarak 120 Km. uzaklıkta yer alan ve iç hatlara hizmet veren Elazığ Havaalanıdır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Tunceli iline hem kara yolu ile hemde haa yolu le ulaşım mümkündür. Tunceli ili elazığ erzincan kara yolu üzerinde yer almaktadır. Erzincanı elazığa bağlayan pülümür ve pertek yolu üzerinden tunceliye ulaşılabilmektedir.
+ Yorum Gönder