+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Van gölü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Van gölü
  Van gölü Hakkında Bilgi

  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1710x1163 and weights 212KB.  VAN GÖLÜ

  İli:VanBitlis İlçe:EdremitTatvanGevaşAhlatAdilcevazErcişMu radiyeVan Merkez Yüzölçümü:390 000 ha.
  Van Gölü Nemrut volkanının patlamasıyla akan lavların Muş ovası'na doğru olan gölün eski çıkışını kapatmasıyla oluşmuş Türkiye'nin en büyük gölüdür. Göl içerisinde irili ufaklı 4 ada bulunmaktadır. Bu adalar ile Ahlat sazlıkları Dönemeç Deltası Karasu Deltası Bendimahi Deltası ve gölün kuzeyinde sazlıklarla kaplı bir tatlı su gölü olan Nurşun Gölü Van Gölünde kuşlar açısından önem taşıyan alanlardır.
  Van sazlığında kuluçkaya yatan yaz ördeği gölün batısındaki yarımadada üreyen toy adalarda kuluçkaya yatan Van Gölü martısı ile Van Gölü'ne özgü bir balık türü olan inci kefali Van Gölü'nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır.
  Koruma Statüsü
  Van Göl'ündeki adalar 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir.
  Sulak Alanın Kullanım Durumu:
  Van Gölü kıyılarında yer alan kumsallar rekreaktif amaçlı kullanılmaktadır.
  Göl balıkçılık açısından önem taşımaktadır. İnci kefali bölge pazarlarında satılmak üzere önemli miktarlarda yakalanmaktadır.
  Göl kıyısında yer alan bataklıklar meralar ve adlar yoğun olarak hayvan otlatmasında kullanılmaktadır.
  Göl kıyısında yer alan meyli tarıma elverişli alanlarda genellikle kuru hububat tarımı yapılmaktadır. Sulu tarımın yapıldığı alanlarda ise ekimi yapılan başlıca ürün şeker pancarıdır.
  Sulak Alanı Tehdit Eden Faktörler:
  Kirlenme:
  Göl çevresindeki başlıca yerleşim birimleri olan Van Merkez Erciş ve Tatvan ilçelerinin kanalizasyon sistemleri mevcut olmasına rağmen atıksu arıtma tesisleri yok veya yetersiz kalarak çalıştırılamamakta ve göle gelen kirliliğin kaynağını oluşturmaktadır. Göle gelen sanayi kaynaklı kirliliğin büyük bir kısmı ise et entegre tesisleri ile un ve şeker Fabrikalarından kaynaklanmaktadır.
  Göle taşınan tarımsal kirliliğin en büyük kaynaklarını havzadaki en büyük üç ova olan Muradiye Erciş ve Van Ovaları oluşturmaktadır. Bendimahi çayı Muradiye ovasından Ilıca ise Erciş ovasından tarımsal kirlilik getirmektedir. Kırsal alanlar azot ve fosfor parametreleri için evsel kirlilikten sonra en büyük kirlilik kaynağını oluşturmaktadır.
  Erozyon:
  Van Gölü çevresindeki tarım arazilerinin yaklaşık %90'ında erozyon problemi mevcuttur. Erozyonun başlıca nedenini yanlış arazi idaresi ve meyli yüksek arazilerin tarım alanı olarak kullanılması oluşturmaktadır. Aynı zamanda yörenin başlıca gelir kaynağını hayvancılık oluşturmaktadır. Her mevsim otlatmaya açık olan meralarda aşırı otlatma sonucu doğal örtü tahribata uğramakta ve erozyon şiddetlenmektedir.
  Su Rejimine Yapılan Müdahaleler 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Volkanik bir set gölü olan Van gölü genişliği 80 metreydi. Ayıca en derin noktası 451 Metre ve toplam yüz ölçümü 3.713 km²'dir.
+ Yorum Gönder