+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Ağrının bitki örtüsü, Ağrının bitki örtüsü hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ağrının bitki örtüsü, Ağrının bitki örtüsü hakkında bilgi
  Ağrının bitki örtüsü hakkında bilgi  Arazinin volkanik oluşu, yağışların az, ısının çok düşük olması sebebiyle dağlar ve ovalar çıplaktır. Arazinin % 20’si mer’a ve otlak olup % 80’i ekime elverişli değildir. Su kenarlarında, söğüt ve kavak ağaçlarına rastlanır.

  Kara ikliminin özelliklerini gösterir. Kışlar çok sert geçer, Türkiye’de en soğuk gün Ağrı’da 13 Ocak 1940’ta -43,2° olmuştur. Yazları sıcaktır, +39,9° olduğu olmuştur. İlk ve sonbahar kısa sürer. Türkiye’nin en soğuk ve en uzun kışı Ağrı’da geçer. Senenin 115-125 günü karla kaplıdır. Yağmur azdır, daha çok kar yağar. Yıllık ortalama yağış, 328-545 mm’dir. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Türkiyenin, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ağrı, çok soğuk bir iklimi olan ve hemen hemen hiç ormanlık alanı bulunmayan bir şehirdir. Buranın halkı Tarım ve Hayvancılıkla uğraşır üstelik buranın ilçesi olan Doğu Beyazıd ve burada bulunan İshak Paşa Sarayı Turistlerin ilgisini çekmektedir.
+ Yorum Gönder