+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dualar Forumunda Her Sabah Edilmesi Gereken Dualar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Fatih
  Yeni Üye

  Her Sabah Edilmesi Gereken Dualar
  Sabahları Edilmesi Gereken Dualar

  Peygamberimiz (-sallallahu aleyhi ve sellem-) uykudan kalkınca şöyle derlerdi;
  “Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah’a hamd olsun. Ölümden sonra dirilmek haşr ü neşr olmak da yine Allah’ın huzurunda olacaktır.”

  Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz yine buyurmuşlardır ki:
  “Sizden biriniz uykudan uyandığı zaman şöyle desin:  “Bana ruhumu geri veren, vücûdumu afiyette kılan ve kendisini zikretmeğe müsaade eden, Allah’a hamd olsun.”
  Yine Buhârî’nin Ubâde bin Sâmit-radıyallahu anh-dan rivayet ettiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır:
  “Kim uyku arasında uyandığında:  “Allah’dan başka ilâh yok, yalnız O vardır. Şerîki yoktur. Mülk O’nundur. Hamd de O’na mahsusdur ve O, her şeye kaadirdir. Allah’a hamdeder, Allah’ı tesbîh ederim. Allah’dan başka ilâh yok ve Allah en büyüktür, Allah’a dayanmaktan başka kuvvet, kudret yokdur.” dedikten sonra; “Ey Rabbim beni mağfiret et” der, duâ ederse icâbet olunur; bir de abdest alırsa namazı kabul olunur. ” (9)“Kulun uykudan kalkınca söyliyeceği şeylerin en sevimlisi:  “Ölüyü dirilten Allah’ı tesbîh ederim ve O her şeye kaadirdir” demesidir.

  “Kim sabaha çıkınca:  “Ne iyinin ne kötünün tecâvüz edemiyeceği Allah’ın tam kelimelerine yarattığı şekil verdiği ve ektiği herşeyin şerrinden sığınırım” derse ins ü cinnin şerrinden muhafaza edilir. Yılan, akreb gibi şeylere sokulsa bile o gün akşama kadar zarar vermez. Akşamleyin bunu söylerse sabaha kadar hıfz u emân-ilâhîde kalır.”
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Sabah kalkarken Ayetel Kürsiyi okumak çok önemlidir. Ayrıca euzu bi kelimetilallahil temmeti min şarri me halake diyerek güne başlamanız gün içerisinde kaza ve belalardan korunmanızı sağlayacaktır. Bu duayı sabah akşam 11 defa okuyan Allahın yarattığı her şeyin şerrinden korunmuş olur.
+ Yorum Gönder