+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Wolfgang Pauli - Kısaca Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Wolfgang Pauli - Kısaca Biyografisi
  Wolfgang Pauli yaşamı

  Wolfgang Pauli.jpg


  1900 yılında Viyana'da doğan Pauli, 1958'de Zürich'te öldü. Avusturya asıllı fakat İsviçreli idi. Münih'te okuduktan sonra 1921 yılında Göttingen'de ve Kopenhag'da asistanlık yaptı. 1928'de Zürich Federal Politeknik okulunda teorik fizik profesörlüğüne tayin edildi. 1940'tan itibaren Princeton'da ders verdi ve 1946 yılında Zürich'e döndü.

  Heisenberg ile birlikte manyetik alanların kuvanta teorisini kurdu ve Kopenhag okulunun en ileri, en ünlü temsilcilerinden biri oldu. Pauli ilkesi de denilen ünlü ihraç ilkesini ortaya attı. Sonradan bu ilke, birleşme değerinin yorumuna ve iki cismin aynı anda aynı uzay parçası içinde bulunamayacağı kavramına yol açtı.

  1931 yılında Fermi ile nötrinoların varlığını teorik olarak ispatladı. Bu hipotez çok daha sonraları deneysel yoldan ispatlanabildi. W. Pauli 1945 yılında Nobel fizik ödülüne layık görüldü.

  Pauli İlkesi, 1924'te ortaya atılan, aynı uzay hücresinde (mesela atom) bulunan spinli taneciklerin gösterdiği bağdaşmazlıklarla ilgili ilkedir. Bu ilkeye göre n herhangi bir tamsayı olmak üzere, spinleri (n + ½) olan özdeş tanecikler aynı enerji seviyesinde bulunamaz. Elektronlar, protonlar, nötronlar Pauli ilkesine uyar.

  Bu ilkeden elektronların bir atomun değişik enerji seviyelerindeki dağılışları, enerji seviyeleri arasında mümkün olan geçişler ve taneciklerin uyduğu istatistik hakkında temel sonuçlar çıkarılır. Buna ihraç ilkesi de denir.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Wolfgang Pauli 25 Mayıs 1900 tarihinde Avusturya da doğmuştur. Wolfgang Pauli teorik bir fizikçilerden biridir. Nobel fizik ödülünü almayı başarmıştır. 15 Aralık 1958 tarihinde vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


wolfgang pauli kısaca hayatı,  wolfgang pauli,  wolfgang pauli hayatı