+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Muğla Sivil Mimari Örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Muğla Sivil Mimari Örnekleri

  Muğla Sivil Mimari hakkında bilgi  Muğla Sivil Mimari Örnekleri Muğla antik ören yerleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kendisine özgü sivil mimari örneklerini de bir araya getirmiştir. İlin iç kesimlerindeki yerleşme alanları ile kıyı boyunca Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye evleri farklı mimari özellikler göstermektedir. Kıyı boyundaki evlerde Akdeniz mimarisinin egemen olduğu da dikkati çekmektedir.

  Muğla evleri iklim koşullarına karşı korunaklı, taş duvarlı, beyaz badanalı ve ahşabın da çokça kullanıldığı yapılardır. Bu evler açık sofalı, avlulu, kendilerine özgü bacaları olan düz damlı yapılardır. Bu evler dar sokakların çevresinde sıralanmış, genellikle avlulu ve iki katlıdır. Evler daha çok içe dönük olarak yapılmış, bu nedenle de zemin katlara da sokağa açılan pencereleri çok azdır. Buna karşılık aydınlanma çoğunlukla avluya açılan pencerelerden sağlanmaktadır. Evlerin avluya açılan açık ve yarı açık mekânlarının üzeri zengin çatılarla örtülüdür. Bundan ötürü de Muğla evlerinde ön cepheler daha çok avlu yönündedir.

  Evlerin avlularına oldukça geniş çift kanatlı yuvarlak kemerli bazıları ahşap çatılı kapılardan girilmektedir. Bu kapılardan biri günlük kullanım, diğeri de araçlara ayrıldığından bir tanesi sürekli kullanılmaktadır. Bu kapılara yörede Kuzulu Kapı ismi verilmiştir. Bu kapılar avlu duvarı kalınlığının el verdiği derinliğe kadar yerleştirilmiş ve duvarların 2 m.yi aşan yüksekliğine uygun biçimde yapılmışlardır. Kapıların bazılarının arkasına monte edilmiş olan ağır tokmaklı, basit bir mekanizma ile açılan kapı kendiliğinden kapanır. Bu kapılarda birbirlerinden farklı ahşap türleri kullanılmış, bir kısmı boyanmış ve bir kısmı da verniklenerek doğal rengi ile bırakılmıştır. Çoğunlukla bu kapıların içerisindeki küçük kapılar sivri kemerli ve daha sade bir görünümdedir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Ege Bölgesinde bulunan Muğlanın kendine has mimarisi vardır ayrıca her ilçesinin birer turizm merkezi olmasından dolayı burası için turizm cenneti de denir ve her yıl binlerce turisti kendine çeker.
+ Yorum Gönder