+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Kütahyanın Dumlupınar İlçesinin Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kütahyanın Dumlupınar İlçesinin Tanıtımı
  Kütahyanın Dumlupınar İlçesi  Dumlupınar ilçesi, Ege Bölgesi'nin doğusunda, Kütahya ilinin güneyinde yer alır. İl merkezine 80 km., Uşak'a ise 61 km. mesafededir.

  Afyonkarahisar-Uşak-İzmir karayolu ile Afyon-Uşak-İzmir demiryolu üzerinde bir platoda kurulmuştur. Denizden yüksekliği 1222 m'dir. Yüzölçümü 305 km. karedir. Eski ismi Dondupınar'dır.

  2009 senesinin zafer haftasında Kütahya ilinden ayrilip, Afyonkarahisar iline bağlanma isteğiyle gündeme gelmiş ilçedir(kaynak ulusal basın).Razaman sonrası bunun referandumu yapılacaktır.

  İç Batı Anadolu eşiğinde yer alan Dumlupınar'ın, iklimi geçiş iklimi karakteri gösterir. Yazları serin ve kurak, kışları soğuk ve özellikle kar yağışlıdır. Gece ile gündüz arasındaki ısı farkı oldukça fazladır.

  Tarihçe [değiştir]

  Yerleşim tarihi çok eskiye giden Dumlupınar'da tespit edilen en eski yerleşim yerleri arasında; Kızılcaköy, Merkez, Ulualan, Yörük, Allıören, Ağaçköy, Arpalı gibi yerler bulunmaktadır. Allıören Höyüğün İlk Tunç çağında (M.Ö. 3000-2500) yerleşim olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yine bu bölgede Roma döneminden kalma Nekropol alanları bulunmaktadır.

  Selçuklu devletinin akıncı beylerinden Cafer Gazinin Bizans üzerine akınlar yaptığı sırada şehit düştüğü, şu andaki Dumlupınar'daki Şehitliğin bulunduğu tepede yakın zamana kadar mezarının olduğu bilinmektedir. Kaçak kazılar sırasında bu mezar tahrip edilmiştir. Kurtuluş savaşında önemli bir merkez olmuş ve tarih sayfalarına Afyon-Dumlupınar Muharebeleri olarak geçmiştir. Halen Mili Park sınırları içinde yer alan bu bölge aynı zamanda tarihi sit alanı olarak tescillidir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Kütahya'nın ilçesin den biri olan dumlupınar Ege bölgesinin doğusun Kütahya'nın ise güneyinde bulunmaktadır. 277 km'lik bir yüz ölçümüne sahiptir.
+ Yorum Gönder