+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Bakterilerin Yararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bakterilerin Yararları

  Bakterilerin yararları nedir

  Bakterilerin Yararları şöyle sıralanabilir;

  bakterilerin-yararlar-.jpg

  Bakteriler olmasa, hayvan dışkıları, hayvan leşleri, ölü bakteriler çürümez ve her yer büyük çöp yığınlarıyla dolup taşardı. Ayrıca bakteriler, toprağı çeşitli yollarla zenginleştirirler. Azot bağlayıcı bakteriler, atmosferdeki azot gazını kullanarak, bitkilerin büyümesi için gerekli azota dönüştürürler. Baklagillerin köklerinde Rhizobium cinsinden bakteriler içeren küçük yumrular bulunur ; bu bakteriler, azot bağlanmasına yardımcı olur ; siyanobakteriler ise, havadaki serbest azotun bağlanmasını sağlarlar.

  Bakteriler sanayide peynir, yoğurt, ayran, sirke, lahana turşusu, vb. besinlerin üretilmesinde çok önemli rol oynarlar. Topraktan elde edilen bakterilerdense, streptomisin gibi antibiyotiklerin yapımında yararlanılır. Deri tabaklanırken, tütün işlenirken, organik atıklar lağım arıtma tesislerinde arıtılırken de bakterilerden yararlanılır. Sığırlar, keçiler ve koyunlar otla beslenir, ama bakteriler olmasa yedikleri otların sert lifli selülozlarını kolayca sindiremezlerdi.
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  İyi bakteriler sağlığımız için çok önemlidir. İyi bakteriler bizi şeker hastalığından ve astımdan korur ayrıca gırtlak kanserine de karşı koruyucu rol oynuyor.Üstelik bakteriler olmasaydı hayvan ölüleri çürümez, ölü bakteriler yok olmaz ve her yer çöp yığınlarıyla dolup taşardı.
+ Yorum Gönder