+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Hudûd el-âlem Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Hudûd el-âlem
  Hudûd el-âlem Nedir

  Hudûd el-âlem.jpg

  Hudûd el-âlem(Arapça: حدود العالم من المشرق الی المغرب, Hudûd el-âlem min el-maşrik ila el-mağrip[2][kaynak belirtilmeli][3] Türkçe: Dünyanın sınırları) (kuzey Afganistan'da) Guzgan vilayetinden tanınmamış bir yazar tarafından 982 yılında yazımı biten daha sonra Gurluların hükümdarı Ebu Haris Muhammed ibn Ahmed'e sunulan Arapça yazılmış bir kitapdır.

  Gerçek el yazısı kitap 1258 yılında, 1892 yılında bu kitapın kopyesini Rus orientalist A. G. Toumansky Buhara'da bulur, ve Baha'i dilini öğrenmeye başlar. El yazması kitab 39 sayfalı olup, 28x18 santimetre boyutunda, yazılı metin 20x13 santimetre büyüklüğündedir.

  Faks (Belgegeçer) baskısı giriş ve indeksi, Vasily Vladimirovich Bartold (Rusça: Василий Владимирович Бартольд, veya Wilhelm Barthold olarak daha çok tanılır.) tarafından 1930 yılında yayınlanır; 1937 yılında tam yorumlu İngilizce çevirisini Vladimir Fedorovich Minorsky (Rusça: Владимир Фёдорович Минорский), ve 1961 yılında bir Farsça metini M. Sotude (Manūchehr Sotūda) tarafından basılmıştır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Kuzey Afganistanın bir vilayetinden isminin ne olduğu bilinmeyen bir yazar tarafından yazıldıktan sonra Gurluların hükümdarı olan Ebu Haris Muhammed İbn Ahmede sunulmuş bir kitaptır. Arapça ile yazılmıştır.


+ Yorum Gönder