+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Anksiyete Sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Anksiyete Sebepleri
  Anksiyete Sebepleri


  anksiyete-sebepleri.jpg

  Nedeni bilinmeyen, içten gelen, belirsiz, korku, kaygı, sıkıntı, kötü bir şey olacakmış endişesi ile yaşanan bir bunaltı duygusudur.Çok hafif gerginlik ve tedirginlikten panik derecesine varan değişik yoğunluklarda olabilir. Anksiyetenin patolojik özellikleri yanı sıra uyuma dönük işlevi de vardır. Yaşamı tehdit eden yada tehdit şeklinde algılanan bir çeşit alarm duygusudur. İçten yada dıştan gelen tehlikeler yada tehlike beklentilerine karşı yaşanan bir tepkidir. İç ve dış tehlikelere karşı koruyucu, uyarıcı, önlem alınmasını sağlayan bir yönü de vardır. Algılanan bu tehlikelere karşı benlik (ego) savunma düzeneklerini kullanarak baş etmeye, önlem almaya, kendini korumaya çalışır. Eğer benlik gücü yerindeyse sorun çözülür.

  Bu yüzden her zaman patolojik ve normal anksiyete arasında ayrım yapmak kolay olmayabilir.

  Yaygın Anksiyete Bozukluğu
  Baslıca özelliği en az 6 ay sureyle hemen her gün ortaya çıkan, bir çok olay ya da etkinlik hakkında aşırı kaygı, endişe, evham ya da huzursuzca bir beklenti içinde olmaktır. Kişi gerilimini ve kaygısını kontrol etmekte zorlanır. Bu kaygı durumuna huzursuzluk, kolay yorulma, düşüncelerini yoğunlaştırmada güçlük çekme,kaslarda gerginlik hissi ve uyku bozukluğu belirtilerinden en az 3 u de eslik etmektedir
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Stresli bir durumla karşılaşıldığı zaman yada baskı altındayken kalbimizin hızla çarpması yada zaman zaman endişeli hissetmek normal bir durumdur. Bütün hemen hemen her insan yaşar. Anksiyete bedenin tehlikeye karşı verildiği normal bir tepkidir.
+ Yorum Gönder