+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Sitrik asit fermantasyonu nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sitrik asit fermantasyonu nedir
  İyi akşamlar arkadaşlar ya bana sitrik asit fermantasyonu ile ilgili uzun bilgi ya da kendi yorumlarınız hakkında bilgi verir misiniz? 2. FERAY
  Devamlı Üye


  Sitrik Asit Fermantasyonu


  Üretilen pirüvik asitler oksijen varlığında ortama birer tane CO2 ve H2 vererek asetik asite parçalanır.Asetik asit kısa adı CoA olan bir enzim ile bağlanarak asetil CoA oluşur.Bu arada açığa çıkan hidrojenler NAD tarafından tutularak NADH2 üretimi yapılır.


  2Pirüvik asit 2 Asetil CoA+2CO2+2NADH2

  Sitrik Asit Fermantasyonu.jpg
  Pirüvik asitin asetil CoA ya dönüştüğü reaksiyonlar glikoliz veya krebs devri reaksiyonlarına dahil olmayıp ara bir reaksiyondur.Bu reaksiyonlar mitokondride gerçekleşir.

  Solunum sonucu oluşan 12 molekül suyun 6 molekülü krebs devrinde kullanılır.Glikoliz evresinde oluşan Pirüvatın mitokondri içerisindeki matrixe geçip O2’li solunuma katılabilmesi için Asetil CoA ya dönüşmesi gerekir.Ortamda O2 varsa pirüvat,Asetil CoA ya döndürülür.

  Sonuçta = 4 CO2,6 NADH2,2 FADH2 , 2 ATP üretilir.(Substrat düzeyinde).


  NADH2 kendi başına enerji değildir.Enerji haline dönüşmesi ,ATP üretiminin yapılabilmesi için NADH2’nin taşıdığı yüksek enerjili elektronların ve hidrojenin ETS ye aktarılması gerekir


+ Yorum Gönder