+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Karikatürlü Kartpostalı kim buldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Karikatürlü Kartpostalı kim buldu

  Karikatürlü kartpostalın icadı


  Karikatürlü kartpostallar ilk kez 1880 yılında Almanya’da basıldı
  . İngiltere’de ise ancak 1902lerde ortaya çıktı. Ancak, oldukça büyük bir beğeni gördü. İngiltere’deki kartların yaratıcısı, çok üretken bir kaleme sahip olan Donald McGill idi.

  Deniz Kuvvetleri’nde mimar olarak görev yapan bu İskoç asıllı Kanadalı sanatçı, ünlü yazar George Orvvell’in de belirttiği gibi, aslında para peşinde koşan biri değildi. Yine de çok zengin olan yaratıcı gücüyle, 12 bini aşkın “karikatürize posta kartı” üretti.

  Karikatürlü Kartpostal.jpg

  Bunların günümüze ulaşabilen en eski örneğinin üzerinde, 7 Aralık 1904 tarihi vardır. Woodbury serisinin 1140 numaralı parçası olan bu kartta, McGill’in yaratıcı zekâsının örneklerinden birini görürüz. Bir bando eri, elindeki davul tokmağıyla bir bank sırasına oturmuştur. Yanında da sevgilisi vardır.

  Tokmak kızın vücuduna yöneliktir. Kız, “Ne düşünüyorsun Tommy?” diye sorar. Erkek, “Senin aklından geçenleri” deyince, kız, “Oh, terbiyesiz” diye bağırır. Buna benzer esprilerle süslediği kartlarından 350 milyon adet satılan Donad McGill, büyük bir servetin sahibi oldu.

 2. Acil

  Karikatürlü Kartpostalı kim buldu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder