+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Elektrik Genel Bilgi Forumunda Karşılıklı tip sensörlerin uygulama alanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Karşılıklı tip sensörlerin uygulama alanları
  Karşılıklı tip sensörlerin uygulama alanları

  KARŞILIKLI SENSÖRLER

  Karşılıklı tip sensörlerin uygulama alanları.jpg

  Kızıl ötesi ışınım yöntemiyle cisimlerin optik algılanması nasıl olur?
  İlk yöntem belli konumda bir kızıl ötesi diyotun verici olarak ve ikinci www.alasayvan.net konumda alıcı olarak (duyarlı) fototransistör (veya fotodiyot) yerleştirilmesidir. Bir cismin alıcı ile verici arasındaki düz yolu kestiği her zaman, alıcı transistörün elektriksel tepkisi değişir.
  Karşılıklı sensör

  Şekil 3 verici ışının yapısını ve alıcının duyarlılığını göstermektedir. Montaj yapılırken verici alıcının yolunda olmalı (ışın yolu, sensörün algılama mesafesine ve ±1.3o ile ± 10o arasındaki bakış açısına bağlıdır) ve alıcı vericinin yolunda olmalıdır. Alıcı ile verici öyle bir şekilde ayarlanmalıdırki bir optik eksen üzerinde aralarında doğrudan kesişme olmalıdır. Alıcıya giden ışını tümüyle kesmek için algılanacak cismin boyutları en az bu etkin bölge (optik eksen) kadar olmalıdır. Gözönünde bulundurulması gereken nokta; algılama alanının (etkin bölge) sürekli olarak faydalı alandan daha küçük olmasıdır.
  En uzun mesafe ve toza/kirlenmeye karşı en büyük aşırı kazanç, (çalışma güvenilirliği için) verici ile alıcının optik eksen üzerinde olası en iyi şekilde ayarlanmasıyla sağlanır.
  İki veya daha fazla karşılıklı sensörün yan yana bağlanması www.alasayvan.net durumunda, birbirlerinden etkilenmemelerine özen gösterilmelidir. Bunun için sensörler arasında bırakılması gereken en az uzaklık, verici ile alıcı arasındaki uzaklığa ve ışın yollarının bakış açısına bağlıdır.
  Birkaç sensör yan yana bağlanacağı zaman alıcı ile vericinin değişimli montajı iyi bir çözüm olabilir.
  Karşılıklı sensörlerin özellikleri aşağıda özetlenmiştir.
  • ışık vericiden alıcıya tek yönlü yol aldığı için uzun algılama mesafesi.
  • Optik eksen başından sonuna kadar geniş çalışma aralığı
  • Optik eksen boyunca kesin anahtarlama noktası
  • Montajı ve bağlantısı gereken iki ayrı birim
  • Şeffaf cisimlerde emin olmayan algılama
  • Mat cisimlerde emin algılama
  • Emniyetli çalışma için kesinlikle doğru ayarlama gerekli 2. Acil

  Karşılıklı tip sensörlerin uygulama alanları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder