+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Engelliler Forumu Forumunda kök hücre ile sağırlık tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  kök hücre ile sağırlık tedavisi
  Kök hücre nedir

  Arkadaşlar sizce kök hücre nedir kısaca açıklar mısınız?

  kok hucre.jpg

  Hong Kong'lu bilim adamları farelerde sağırlığa neden olan geni buldu. 12 yıllık çalışmalar sonucu bulunan genin insanlarda da aktif olduğu sanılıyor. Şimdi amaç kök hücre yöntemiyle insanda sağırlığı tedavi edebilmek. İnsanlarla farelerin kulakları arasında büyük benzerlikler bulunuyor. İkisinin de gelişimi birbirine çok yakın. Bu veriden yola çıkan Hong Kong'lu bilim adamları 12 yıl boyunca sağırlığa çözüm için fareler üzerinde çalıştı. Bilim adamları bu çalışmaları sonucunda farelerde işitme ile doğrudan bağlantılı bir gen keşfetti.  Bu genin azalması veya yok olması işitmenin de kaybolmasına ya da yok olmasına yol açıyor. Çünkü bu gen içkulakta işitmeyi sağlayan hücreleri kontrol ediyor.Bilim adamları insanlarda da aynı genin bulunduğunu düşünüyor. Şimdi amaç azalması ya da yok olması durumunda bu geni yeniden aktive etmenin yolunu bulmak ve insanlarda da işe yarayıp yaramadığını test etmek.

  Başarı şansı yüksek

  Eğer işe yarıyorsa bu noktada kök hücre yöntemi devreye girecek. Uzmanlar işitmeyi kontrol eden aktif bir genin bulunduğu hücreyi elde edip laboratuvarda bunu çoğaltmayı deneyecek.Çalışma henüz ilk safhalarda ancak başarı beklentisi yüksek. Ve eğer hedef tutturulursa her 800 çocuktan birini ve 70 yaşın üzerinde olanların yarısını etkileyen sağırlık tedavi edilebilir hastalıklar arasındaki yerini alacak
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  İşlev olarak farklılaşma yoktur ve her tür dokuya dönüşebilen kök hücreler sayısız bölünebilme ve ve kendini yenileme yeteneğine sahiptirler. Kök hücrelerin çoğalma yetenekleri de vardır .
+ Yorum Gönder