+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Zihinsel tedavilerden nasıl yararlanıyorsunuz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zihinsel tedavilerden nasıl yararlanıyorsunuz
  Zihinsel tedavilerden nasıl yararlanıyorsunuz 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Zihinsel tedavilerden nasıl yararlanıyorsunuz

  Zihinsel hastalıkların giderilmesi için öncelikle zihinsel temizlik gerekir. Bu temizlik içim Antony Robbins'in 10 günlük çaba gerektiren bir uygulaması var. Şöyleki;

  zihinsel-tedaviler.jpg


  1-bunu izleyen 10 gün boyuncaverimsiz düşünce ve duygulara yer vermeyi reddedin.canlılığınızı azaltıcı kelimeler ve soruları kullanmaktan sakının.

  2-kendinizi olumsuza odaklanmış durumda yakalarsınız –ki olacaktır- derhal odağınızı daha iyi (size yararlı) bir duruma çevireceksiniz.

  3-birbirini izleyen 10 gün boyunca odağınızın çözümlere dönük olduğundan, sorunlara dönük olmadığından emin olun.zorluklarla karşılaştığınızda sorun çözücü sorulardan yararlanarak, çözüm odaklı ve esnek olacaksınız.

  4-kendinizi verimsiz düşünce veya duygula yakalanmış durumda yakalarsanız dövünmeye gerek yok.hemen değişirseniz, bunun pek bir sakıncası yoktur. Eğer o olumsuz, verimsiz düşünceve duyguya bir zaman dilimi takılıp kalmayı devam ettirirseniz ertesi sabahı bekleyip 10 güne yeniden başlamanız gerekir. Bu programın amacı peşpeşe 10 günü hiçbir olumsuz düşünce ya da duyguya yer vermeden tutturmaktır. Bu yeniden başlama süreci kaçıncı güne gelmiş olursanız olun mutlaka uygulanmalıdır.

  Bununla beraber bol su içmek ve günde en az 3 kez derin nefes tekniğini uygulamak da zihinsel sağlık için yararlı olacaktır. Burundan derince bir nefes alıp, (bu nefesi aldığınızda karın bölgesinde şişikinlik oluşturacak kadar derine inmesine gayret gösteriniz.), bu nefesi bir süre içinizde tuttuktan sonra yavaşça ağzınızdan geri verin. Aldığınız her nefesin sizi rahatlattığını ve zihinsel gelişiminize katkı sağladığını düşünmeniz de çok yararlı olacaktır.

  Kullanılan sözcüklerin ve dil kalıplarının faydalı olacak şekilde bilinçli olarak seçilmesi, hayalgücünün olumlu etkilerinden yararlanarak zihinsel boyutun geliştirilmesi, şimdiye odaklanmak ve hedef oluşturmakla beraber seçilen hedefin birçok kişiye yarar sağlayacak kapasiyede olması, bencillikten korunması v.s. zihinsel sağlığın kazanılması ve korunması için önemle ve hassasiyetle üzerinde durulması gereken etkenlerdir.
  Ayfer Toprak
+ Yorum Gönder