+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda II. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'nde Alman ve Romen ordularının Kırım Yarımadası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  II. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'nde Alman ve Romen ordularının Kırım Yarımadası
  II. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'nde Alman ve Romen ordularının Kırım Yarımadası'nın işgali ve Sivastopol'ün düşürülmesi için giriştikleri bir askeri sefer nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  II. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'nde Alman ve Romen ordularının Kırım Yarımadası

  Kırım Seferi, II. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'nde Alman ve Romen ordularının Kırım Yarımadası'nın işgali ve Sivastopol'ün düşürülmesi için giriştikleri bir askeri seferdir. Barbarossa Harekâtı'nın başlarında Aşağı Dinyeper'e kadar ilerleyen Alman 11. Ordusu ve Romen 3. Ordusu, Kırım'ı anakaraya bağlayan Perekop Kıstağı'nda Kızıl Ordu savunmasını 29 Ekim 1941'de aşmış, hızla Kırım işgal ederek Sivastopol'ü kuşatmıştır. Ancak Kızıl Ordu'nun Kırım Cephesi kuvvetlerinin Kerç Yarımadası'na 26 Aralık 1941'de bir çıkarma yapmaları üzerine Sivastopol taarruzu durdurulmuştur. Daha sonra Mihver kuvvetlerin Kerç Yarımadası'nda yerleşmiş olan Sovyet kuvvetlere taarruz etmiştir. Yenilgiye uğrayan Kızıl Ordu birlikleri geride tüm ağır silahlarını ve çok sayıda tutsak bırakarak denizden tahliye edilmiştir. Sivastopol'e ikinci taarruz 2 Haziran 1942 tarihinde başlatıldı ve bir aydan biraz fazla süren şiddetli çatışmalardan sonra 3 Temmuz 1942 tarihinde kent Alman - Romen kuvvetlerinin eline geçti.
+ Yorum Gönder