+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda SSCB tarafından ABD'nin Marshall Planı'na karşı oluşturulan demir perde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  SSCB tarafından ABD'nin Marshall Planı'na karşı oluşturulan demir perde
  SSCB tarafından ABD'nin Marshall Planı'na karşı oluşturulan demir perde ülkelerine yapılan ekonomik yardım ve kalkınma planı nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  SSCB tarafından ABD'nin Marshall Planı'na karşı oluşturulan demir perde

  SSCB tarafından ABD'nin Marshall Planı'na karşı oluşturulan demir perde ülkelerine yapılan ekonomik yardım ve kalkınma planı nedir?


  Molotof Planı

  SSCB tarafından ABD'nin Marshall Planı'na karşı oluşturulan demir perde ülkelerine yapılan ekonomik yardım ve kalkınma planıdır. ABD nin Batılı ülkelere yaptığı Truman ve Marshall Yardımlarına karşılık, SSCB Lideri Stalin, SSCB nin uydu ülkeleri olan Doğu Avrupa ülkelerine silah ve para yanı sıra ikili diyalog ve danışma amaçlı bir plan uygulamaya koymuştur.COMECON u sağlamlaştırmak için Molotof Planı ile ikili ticaret düzeni kurdu.Çekoslovakya başta olmak üzere bazı uydu ülkeler Marshall Planına katılmak için büyük istek göstermiştir. SSCB nin Çekoslovakya da tam egemenlik kurabilmek için gerçekleştirdiği Çekoslovak Darbesi nde bunun büyük bir etkisi vardır.İmre Nagi ve Nikita Kruşçev buna karşı çıksa da plan bizzat Stalin'in emriyle uygulamaya konulmuştur.Fakat 1953-1954 yıllarıda Macaristan da patlak veren isyanlar,Stalin'in ölümü,Kore Savaşı'nın kesin sonuçlanamaması ve 1956 Süveyş Kanal Krizi yanı sıra Nükleer Silahlanma ve Uzay Yarışı gibi sebeplerden ötürü Molotof Planı başarıya ulaşamadı.
+ Yorum Gönder