+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Alçı taşı karıştırılarak öğütülmesi ile üretilen çimento türünün adı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Alçı taşı karıştırılarak öğütülmesi ile üretilen çimento türünün adı nedir
  Demiri düşük ve CaCO3 tenörü yüksek mermer ile kaolinin 1450-1500½C arasında pişirilerek elde edilen klinkerin % 3-5 arasında alçı taşı karıştırılarak öğütülmesi ile üretilen çimento türünün adı nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  alçı taşı karıştırılarak öğütülmesi ile üretilen çimento türünün adı nedir

  Demiri düşük ve CaCO3 tenörü yüksek mermer ile kaolinin 1450-1500½C arasında pişirilerek elde edilen klinkerin % 3-5 arasında alçı taşı karıştırılarak öğütülmesi ile üretilen çimento türünün adı nedir?


  Cevap

  Beyaz Çimento

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Beyaz Portland Çimentosu

  Portland çimentosu gri renktedir; “beyaz portland çimentosu”nun rengi beyaz veya beyaza yakın bir renktedir. Portland çimentosının üretilmesinde (beyaz kil, kaolen) kil ve (CaCO3 oranı yüksek %97 ve üstü , mermer gibi) kalkerin pişirilmesiyle elde edilmektedir. Bir miktardaki alçıtaşı birlikte öğütüldüğü takdirde, portland çimentosu elde edilir.Portland çimentosundaki gri renk üretim kullanılan hammaddelerde küçük miktarlarda yer alan demir oksit ve mangan oksitten kaynaklanmaktadır. Beyaz portland çimentosunun üretilmesi de aynıdır. Ancak, bu tür çimentoların klinkerlerinin içerisinde demir oksit ve mangan oksitin yer almadığı (veya çok az miktarlarda yer aldığı) için, hammaddelerin pişirilmesi sonucunda beyaz veya beyaza yakın bir renk elde edilmektedir.Bu çimento mimari ve dekoratif amaçlarla kullanılır.

+ Yorum Gönder