+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Böbrek naklinin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Böbrek naklinin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir
  Böbrek naklinin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Böbrek naklinin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir

  Böbrek naklinin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

  Böbrek yetmezliği, hem diyaliz hem de nakil sürecinde hastaların birçok psikolojik sorun yaşamasına neden olabiliyor. Diyaliz nedeniyle işini, okulunu, sosyal çevresini kaybeden hastalar bu sıkıntılarla baş etmekte zorlanıyor. Böbrek nakli olan hastalar ise kavuştukları bağımsız hayata ilk bir yıl uyum zorluğu yaşayabiliyor.


  Diyaliz hastalarının, nakil olanların ve hasta yakınlarının; gerektiği zaman psikolojik destek almaktan çekinmemeleri gerekiyor. Nakil konusunda bilgili olmak, diyaliz sürecinde uğraşlar edinmek, aileden destek almak ya da nakil sonrası sosyalleşmek gibi alınacak bazı önlemler bu süreci daha kolay atlatmada yardımcı olabiliyor

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönem organ yetmezliği hastaları katlanarak artıyor. Türkiye'de 60.000'den fazla diyaliz hastası var. Bu hastaların binlercesi kendileri için sağlıklı hayatın anahtarı olan böbrek naklini umutla bekliyor.
+ Yorum Gönder