+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Bir trigliserit dehidrasyonunu yazar mısınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir trigliserit dehidrasyonunu yazar mısınız
  Bir trigliserit dehidrasyonunu yazar mısınız 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Cevap Bir trigliserit dehidrasyonunu yazar mısınız

  Trigliseritler;

  "CH2COOR-CHCOOR'-CH2-COOR"

  olarak gösterildiğinde R, R', ve R" uzun alkil zincirlerdir; Trigliseriti oluşturan yağ asitleri RCOOH, R'COOH and R"COOH'nin üçü de aynı, üçü de farklı, veya yalnızca ikisi aynı olabilir.

  Doğal trigliseritlerde rastalanan yağ asitlerinin zincir uzunlukları 3 ila 22 karbon atomu uzunluğu arasında değişebilmekle beraber 16 ve 18 en yaygın uzunluktur. Bazı maddelerde daha kısa zincirler de olabilir (tereyağdaki 4 karbonlu butirik asit gibi). Genelde hayvan ve bitkilerdeki yağ asitleri Acetyl CoA'dan sentezlendikleri için zincir uzunlukları çift sayılıdır. Buna karşın bakteriler tek sayılı ve dallı zincirli yağ asitleri sentezleyebilirler. Dolayısıyla, geviş getiren hayvanların yağında, bu hayvanların işkembelerinde bulunan bakterilerin etkisiyle oluşan dallı zincirli yağ asitlerden önemli miktarda bulunur. doymuş yağ asitleri ve doymamış yağ asitleri vardır. Trigliseritler enerji veren depo edilen ve en çok bulunan yağ çeşitidir. Yapıya katılan steroitler ve fosfolipitlerdir.

  FORMÜL = glikoz + 3 yağ asiti dehidrasyon trigliserit + H2O
+ Yorum Gönder