+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Yapısalcılık Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Psikolojide Yapısalcılık Hakkında Kısa Bilgi
  Psikolojide Yapısalcılık hakkında kısa bilgi

  Psikoloji bilimi daha önceden felsefeye bağlıyken 1879 da deneysel bir psikoloji laboratuarının kurulmasıyla felsefeden ayrılmış ve yeni bir dal olmuştur. Bu laboratuarın da kurulma amacı insan davranışlarının gözlemlenmesidir. İşte tüm bu adımları atan Wilhelm Wundt’dur. Peki yapısalcılığı oluşturan kimdir? Bu kişi de Wundt’un yolundan ilerleyen Titchener‘dir.

  Yapısalcılığa göre birey kendi duygusal durumunu ve zihinsel süreçlerini kendisinin test edebileceğini belirtmiştir ve içsel duygular, seziş ve düşünce gibi terimler üzerinde durmuştur. Tüm bunlarında İç Gözlem (İçe Bakış) Yöntemiyle mümkün olacağını belirten Titchener, bu yöntemin bireyin kendini incelemesi ve bir olay ya da etki karşısında kendi hissettiklerini , aklına gelenleri dile getirmesi ve bunları anlatması şeklinde bir yöntem olduğunu belirtmiştir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Yapısalcılık bir kültürde anlamı ortaya çıkaran alt birimler arasında ki ilişkileri ortaya çıkaran felsefe akımıdır. Yapısalcılık teorisine göre bir kültürde ortaya çıkan anlam ve pratikler tekrar tekrar üretilebilir.
+ Yorum Gönder