+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Film Tanıtımları Forumunda Altın Portakal filmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Altın Portakal filmi
  Altın Portakal filmi hakkında bilgi

  Antalya Altın Portakal Film Festivali Antalya'da yapılan film festivali.
  Altın Portakal 1950’li yıların ortalarında tarihi Aspendos Tiyatrosu’nda düzenlenmeye başlayan konserler ve tiyatrolar Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin temel taşını oluşturur. Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl yaz aylarında yapılan gösteriler gelenekselleşir ve 60’lı yılların başına kadar bir şenlik havasında süregelir. Şenlik uzun yıllar “Belediye Tabibi” olarak görev yapan merhum Dr. Avni Tolunay’ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla sinemayı da bünyesinde alarak “Antalya Altın Portakal Film Festivali”ne dönüşür. Dr. Avni Tolunay önce Antalya için bir amblem arayışı içinde olur ve yörenin simgesi olan portakalı deniz tarihsel öğeler ve Venüs heykeliyle bütünleştirir. Portakal sadece amblemin içine girmekle kalmaz film festivalinin de ismi olur.
  1964 yılında güç koşullarla gerçekleştirilen ilk festivale ilgi gerçekten çok büyük olmuştur. Festivalin özdeki misyonu ise “Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk Sineması’nın uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak” olarak belirlenir. 1964 –1973 yılları arasında bu çizgide devam eden Altın Portakal Film Festivali 1973 yılında Belediye Başkanlığına seçilen Selahattin Tonguç tarafından da devam ettirilir. 1978 yılında Plastik Sanatları da bünyesine alan Festival bu dalda uluslararası olarak gerçekleştirilir.
  1985 yılına kadar Antalya Belediyesi önderliğinde gerçekleşen Festival o yıl dönemin Belediye Başkanı Yener Ulusoy öncülüğünde kurulan Antalya Kültür Sanat Turizm Vakfı tarafından organize edilmeye başlar. 1985 yılında Festival’e Akdeniz Akdeniz adlı Uluslararası Müzik Yarışmasını da ekleyerek yeni bir boyut katan Yener Ulusoy Akdeniz ülkelerini kapsayan bu yarışmayı 1985 – 1988 yılları arasında Altın Portakal Film Festivali ile birlikte gerçekleştirir.
  1989 – 1994 yılları arasında Belediye Meclis Üyeleri turizm kuruluşları ve Antalya Ticaret Odası Temsilcilerinden oluşan Festival Yürütme Kurulu adlı platform tarafından organize edilen festival 1995 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi önderliğinde "Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı" adıyla kurulan Vakıf Eylül 2002’den beri Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) adıyla hizmet vermektedir. Vakfın Kurucular Kurulu Antalya’nın iş politika medya ve kültür-sanat alanında tanınmış birçok isminin de aralarında bulunduğu 109 kişiden oluşmaktadır.
  2005 yılında festival Avrasya Uluslararası Film Festivali adıyla uluslarası filmler için ayrı bir film yarışması başlatmıştır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Altin portakal film festivali antalyada yapilmaktadir. Antalya film festivali 1950 yillarinda aspendos tiyatrosunda yapilan konserler sonucu yapilmaya başlanmiştir. Halk konserlere ve tiyatrolara çok ilgi göstermesi sonucu altin portakal film festivalinin temeli atilmiş oldu 1963 yilinda yapilan festivaller altin portakal film festivali adini aldi.
+ Yorum Gönder