+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Kalça sorunlarının tedavisinde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kalça sorunlarının tedavisinde
  Kalça Hastalığı Hakkında Bilgi

  Lütfen arkadaşlar bana kalça hastalığı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Kalça sorunlarının tedavisinde hedef fleksiyon postürüne gidişi ve tek taraflı çıkığın neden olabileceği pelvik oblikite ve bacak kısalığını engellemektir. Kalçada fleksiyon kontraktürü lomber hiperlordoz gelişimine neden olarak fleksiyon postürünü rijidleştirir. Fleksiyon postüründe ayakta durmak ve yürümek biomekanik yönden büyük enerji kayıpları gerektirir ve hastanın mobilizasyon potansiyelini minimuma indirir. Her olguda olanaklar dahilinde kalça ve dizde fleksiyon, ayakta ekin veya kalkaneus deformitesinin oluşması engellenerek çocuğa mobilizasyon için çok avantajlı olan ekstansiyon postürü kazandırılmalıdır. Ekstansiyon postüründeki çocuklar oturma ve yürüme sırasında ellerini serbest olarak kullanabilecekleri için psikososyal gelişmeleri ve gündelik yaşam aktivitelerinde avantaj kazanırlar. Kalçada çıkık tedavisi çok tartışmalıdır, birçok olguda çıkık ihmal edilebilir.
  Diz sorunlarının tedavisinde hedef fleksiyon deformitesinin önlenmesidir. Tedavide yumuşak doku gevşetmeleri ve osteotomiler uygulanır. Pes valgus veya torsiyonel deformitelerde sekonder genu valgum da gelişebilir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Kalça bozuklukları, uzun süreli ve ağır hastalığın, en önemli ve sık nedenleri arasındadır. Daha çok orta ve ileri yaşlarda görülür Kalça bozuklukları, uzun süreli ve ağır hastalığın, en önemli ve sık nedenleri arasındadır. Daha çok orta ve ileri yaşlarda görülür yürüme sırasında ağrı, kalça eklemini bükememek, şişlik, sıcaklık gibi yakınmalar ortaya çıkabilir.
+ Yorum Gönder