+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Stroop etkisi hangi cinsiyet grubunda ve hangi yaşlarda daha sık görülür? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Stroop etkisi hangi cinsiyet grubunda ve hangi yaşlarda daha sık görülür?
  Stroop etkisinde neden cinsiyet ve yaş farklılıkları vardır

  Stroop etkisinde (kabaca dikkat sapması olarak da tanımlanabilir) cinsiyetin belirleyici bir kriter olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak farklı yaş grupları ve bu yaş gruplarının eğitim düzeylerinin etkili olduğu tespit edilmiştir.

  Çocuklardan ziyade yetişkin yaş gruplarında uygulanan bir test olup alt yaş sınırı 24, üst yaş sınırı ise 64 olarak üç ayrı yaş grubu alınmış, bunlar da kendi içlerinde eğitim düzeylerine göre gruplandırılmış, buna göre de tepkilerin farklılaştığı gözlemlenmiştir. Ancak kesin olarak şu yaş grubu ve şu eğitim düzeyi diye netleştirmek yanlış olacaktır. Kapsamlı bir araştırma testi olması sebebiyle testi içeren dökümanlardan faydalanılması zorunludur. 2. ÖZGEN
  Üye

  Stroop, kısaca kişilerde görülen dikkat eksikliği olarak ifade edilmektedir. Dikkat eksikliği kız ve erkekte farklılık göstermez. Daha çok yaş gruplarına göre ayırt edilmektedir.
+ Yorum Gönder