+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Cam Elyafını kim buldu , cam elyafı ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cam Elyafını kim buldu , cam elyafı ne demek
  Cam Elyafını Kim Bulmuştur?

  Cam elyafı yada Fiberglas ince ve elastik lifler veya flamanlar şeklinde çekilen camdır. Cam elyafı ilk olarak, nisbeten kaba lifler halinde, Eski Mısır’dan beri tabak, bardak, şişe ve vazo süslemesinde kullanılmıştır. Benzer cam işleyiciler de yüzlerce yıldır kullanılmaktaydı. Birinci Dünya Savaşında Almanlar ince cam liflerini asbest yerine kullandılar. 1938’de ABD’de cam elyafı, ticari olarak piyasaya sürüldü. İkinci Dünya Savaşı sırasında cam elyafı elde edilmesi yönünde yeni teknikler geliştirildi.

  Günümüzde pek çok tür kimyasal bileşimde fiberglass yada cam elyafı elde edilmektedir. Bu kadar çeşitli olması, eritme ve çekme işleminde kolaylık sağlanması ve daha önemlisi, kimyasal ve atmosfer etkilerine dayanıklılık bakımındandır. Bu amaç ile en iyi cam elyafı, arıtılmış kuarstan elde edilir. Ayrıca birleşimde esas olarak çok dayanıklı borosilikatler bulunur. Ayrıca kimyasal dayanıklılığın önemli olmadığı durumlarda, şişe ve pencere camı imalatında olduğu gibi, sodyum ve karbonat da kullanılır.

  Ev aletlerinde, fırınlarda, su ısıtıcılarda, buzdolaplarında ve dondurucularda cam yünü vazgeçilmez yalıtım malzemesidir. Boruların ve kazanların yalıtımında da çeşitli türleri kullanılır. Hava filitreleri, kaba cam yününden de yapılır. Cam yününden, tekstil makinalarında yapılacak az bir değişiklikle çok farklı tür, genişlik ve kalınlıkta şeritler, ip ve halatlar süs için kullanılan 0,0008-0,058 cm arasında kumaşlar elde etmek mümkündür. Neme ve ateşe dayanıklı olması çok çeşitli yerlerde kullanış sahası bulmasına sebeb olmaktadır.

  Organik maddelere göre iki, hatta dört kat daha fazla mukavemete sahiptir. Daha önemlisi bu dayanıklılığını sıcaklık arttıkça diğer malzemeler gibi kaybetmez Elektrik sanayisinde kablolar, motorlar, jeneratörler, transformatörler ve elektronik aletlerde yalıtım malzemesi olarak yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

  İkinci Dünya Savaşında plastik reçine ile birleştirilen cam yünü, çelik alüminyum ve titanyum ile mukayese edilebilecek mukavemete sahip bir malzeme ortaya çıkarır. Bu tür malzeme önce askeri amaçlarla, radarların saklanmasında, uçaklarda ve deniz savaş araçlarında kullanılmıştır. Daha sonra kullanma sahası genişlemiş ve hemen hemen her türlü imalatta, hafifliği, ateşe dayanıklılığı ve
  mukavemeti yönünden tercih sebebi olmuştur.Cam lifleriyle güçlendirilmiş plastik büyük uçaklarda, gemi ve tekne yapımında, borularda, kaynakcı kalkanlarında ve benzeri pekçok değişik yerlerde kullanılmaktadır.
 2. ÖZGEN
  Üye

  İnce ve esnek bir yapı olan cam elyafı eski Mısırdan itibaren kullanılan bir malzemedir. O dönemden bugüne kadar daha çok tabak, vazo, bardak ve şişe süslemelerinde kullanılmaktadır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Cam Elyafını ilk olarak eski Mısırlılar bulmuşlardır. O dönemlerden itibaren cam elyafı bardak, kavanoz, şişe vb. maddeleri süslemek amacıyla kullanılan bir üründür.
+ Yorum Gönder