+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Tarihe geçen saldırılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tarihe geçen saldırılar
  Tarihe geçen saldırılar hakkında bilgi  İstanbul 31 Ekim 2010 Pazar sabahına korkunç bir patlamayla uyandı. Taksim Meydanı'ndan İstiklal Caddesi'ne giriş noktasında 'güvenlik amacıyla' konuşlanan Çevik Kuvvet ekibine yönelik bombalı saldırı gerçekleşti.
  Patlama sonucu 10'u polis 12'si sivil olmak üzere 22 kişi yaralandı.


  Patlamanın "Canlı bomba" saldırısı olduğu belirtilirken, ikinci bir patlama olasılığı dikkate alınarak olay yeri ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.

  Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilen canlı bombalı saldırısı ilk değil. Daha önce de dünyanın çeşitli yerlerinde sıradan vatandaşı hedef alan patlamalar yaşanmıştı.

  İŞTE TARİHE GEÇEN O SALDIRILAR

  15/20 KASIM 2003 İSTANBUL

  Beş gün arayla dört saldırı gerçekleştirildi. HSBC binası, İngiliz Konsolosluğu ve iki sinagog vuruldu. Her iki saldırıda da toplam 25 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 303 kişinin de yaralandığı açıklandı. Ölen ve yaralanan kişilerin büyük çoğunluğunu yoldan geçen kişilerin oluşturduğu belirlendi.

  26 ŞUBAT 1993 NEW YORK
  26 Şubat 1993'te bomba yüklü bir araç Dünya Ticaret Merkezi'nin garajına girmiş ve New York'taki iş merkezinin kuzey kulesini havaya uçurmuştu. 11 Eylül 2001'deki saldırılardan sonra bu patlamadaki şüphelilerle 11 Eylül'ün bağlantısı olduğu anlaşılmıştı. Bombanın patlaması sonucu 7 kişi ölmüş, 350 kişi yaralanmıştı.

  11 EYLÜL 2001 NEW YORK

  Dört uçak, dört ayrı hedefe yöneldi. İkiz Kuleler ve Pentagon vuruldu. Bir uçak hedefe yakın düştü. 11 Eylül 2001'de meydana gelen dört yolcu uçağı çakılması, ABD hükümeti tarafından, ABD'de sivilleri ve askerleri hedef alan bir dizi terör saldırısı olarak açıklanmıştı.

  Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Kayıp durumda olan 24 kişinin ise öldüğü varsayılmaktadır.

  25 TEMMUZ 1995 PARİS

  Fransa'da Saint-Michel istasyonunda bir metroya düzenlenen saldırıda 8 kişi ölmüş, 199 kişi yaralanmıştı. Saldırı, Silahlı İslami Grup (GIA) tarafından üstlenilmişti.

  20 MART 1995 JAPONYA

  Japonya'da Yüce Gerçek tarikatı 5 metro hattına sarin gazı atmış, 12 kişi ölmüş, binlerce kişi zehirlenmişti.

  6 ŞUBAT 2003 MOSKOVA


  Rusya'nın başkenti Moskova'da meydana gelen metro saldırısında 41 kişi ölmüş, 120'den fazla kişi yaralanmıştı. 1 Martta saldırıyı o zamana kadar adı duyulmamış bir Çeçen örgüt üstlenmişti.

  11 MART 2004 MADRİD

  İspanya'da dört yolcu treni havaya uçuruldu. Bu olay, tarihe "Avrupa'nın 11 Eylül'ü" olarak geçti. Patlamada 191 kişi ölmüş ve 1.800 kişi yaralanmıştı.
  Patlamanı El Kaide bağlantılı olduğu belirtilmişti.

  7 TEMMUZ 2005 LONDRA

  2012 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmanın keyfini yaşayn İngiltere Başbakanı Blair, bu saldırı sonrası yıkılmıştı. 7/7 olayı olarak bilinen patlamada Londra'nın toplu taşıma sistemi hedef alınmıştı. 52 kişi ölmüş ve 700 kişi yaralanmıştı.

  21 TEMMUZ 2005 LONDRA

  7 Temmuz sonrasında Londra'da yine bir patlama meydana gelmiş, ancak bu kez sadece bir kişi yaralanmıştı.

  6 ŞUBAT 2007 LONDRA


  El Kaide, New York, İstanbul ve Madrid'den sonra Londra'yı da 4 ayrı bombalı saldırıyla vurdu. Terör saldırısında 50 kişi yaşamını yitirirken, 700 kişi de yaralandı. Bin Ladin ve taşeronları bu kez Londra'da sahneye çıktı. Üç metro istasyonu ile bir otobüste peş peşe bombalar patladı.

  Dünya liderleri G8 Zirvesi için Ada'nın bir başka ucunda; İskoçya'dayken meydana gelen saldırının şekli de çok çarpıcıydı. Çünkü, daha önce ABD, Türkiye ve İspanya'da gerçekleştirilenlerle benzer tarzda ve aynı sayıda.

  28 KASIM 2009 MOSKOVA

  Moskova'da 28 Kasım 2009'da meydana gelen tren kazasında kriminal uzmanları 7 kiloluk TNT izlerine rastlamış ve kazanın terörist saldırıdan kaynaklandığını açıklamışlardı. Rusya'da meydana gelen kazada (patlamada) yaklaşık 30 kişi hayatını kaybetmişti.

  24 TEMMUZ 1996 SRİ LANKA

  Colombo yakınlarında bir trene düzenlenen bombalı saldırıda 70 kişi öldü, 600'den fazla kişi yaralandı. Saldırıyı Tamil Elam Kaplanları'nın düzenlediği düşünüldü.

  30 ARALIK 1996 HİNDİSTAN

  Doğudaki Assam eyaletinde bir trene yönelik bombalı saldırıda 38 kişi öldü, 63 kişi yaralandı. Yetkililer Bodos gerillalarını suçladı.

  11 TEMMUZ 2006 HİNDİSTAN

  Mumbai ve batı banliyösündeki garlarla trenlerin hedef alındığı bir dizi bombalı saldırıda 186 kişi ölmüş, 700 kadar kişi yaralanmıştı. Hindistan saldırıdan, Pakistan istihbarat servisi ISI'yı ve Leşker-i Tayyibe örgütünü sorumlu tutmuştu.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Türkiye'de olduğu gibi bir çok ülkede aynı saldırılara maruz kalarak hem hükümete hem de halka yönelik saldırılar gerçekleştirerek kendinden söz ettiren saldırı haline geliyor.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Türkiye ve tüm dünya genelinde birçok saldırı gerçekleştirilmiş ve bunların bir kısmı tarihe geçmiştir. Bu saldırılar genellikle suikast olarak kayıtlara geçmişlerdir.
+ Yorum Gönder