+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Helyum elementi ve kullanım alanları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Helyum elementi ve kullanım alanları nelerdir
  Helyum elementinin kullanım alanları nerelerdir?

  Hidrojen dışında, tüm elementlerden daha hafif soygaz element. Güneş ve yıldızların ana bileşenlerindendir.

  Başlıca helyum kaynağı doğal gazdır. Alfa parçacıkları gerçekte helyum çekirdekleridir. Havadan hafif olduğundan balonlarda kullanılır. Derin dalışlarda dalgıç tüplerinin içine oksijenle birlikte helyum da doldurulur. Sıvı yakıtlı roketlerin yakıt tanklarına basınç sağlamak üzere helyum konur.

  Helyum-neon lazerlerinde, ayrıca gaz altı kaynaklarda aktif olmayan bir atmosfer yaratmada kullanılır. Sıvı helyumun (He4) iki biçimi vardır; biri soğutucu olarak kullanılan normal bir sıvı (helyum I); öbürü de, viskozitesi olmayan, içine konduğu kabın kenarından ince bir film hâlinde taşan ve kuvantum teorisince açıklanan başka birçok garip özellikler daha gösteren bir başka sıvıdır (helyum II). Helyum I; 2,18 kelvin sıcaklığın altında helyum II'ye dönüşür. Katı helyum ancak 25 atmosferin üzerindeki basınçlarda elde edilir
 2. ÖZGEN
  Üye

  Helyumun yapımında doğalgazdan faydalanılmaktadır. Helyum elementi dünyadaki bir çok şeyden en hafif özelliğe sahiptir. Hafiflik konusunda sadece hidrojenden sonra gelmektedir.
+ Yorum Gönder