+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Yağmur bir anda boşalmak yerine niye damla damla yağar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yağmur bir anda boşalmak yerine niye damla damla yağar
  Yağmur bir anda boşalmak yerine niye damla damla yağar?


  ya-mur.jpg

  Bunun nedeni su damlacıklarının bulutlarda oluşmasıdır. Bu bulut, buharın toz zerrecikleri ve elektrik yüklü parçacıklar üzerinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Bu damlacıkların çapları genellikle 1 ile 10 mikron arasındadır.

  Bulutlar yukarı doğru belirli bir hızla (genellikle, 1 ila 10 m/s) hareket ederlerken su damlacıklarını da doğal olarak beraberlerinde götürürler. Damlacıklar yükseldikçe yoğunluklarının artması sonucunda büyürler. İki veya daha çok damlacığın çarpışarak birleşmesiyle damlalar oluşur.
  Damlalar havanın artık onları yukarı doğru taşıyamayacağı kadar büyüdükleri zaman (yani damlaların ağırlıkları, yükselen hava tarafından uygulanan itme kuvvetini aştığında), yağmur olarak aşağı düşmeye başlarlar. Bu kesintisiz bir süreç olduğundan bir bulutun yağmur olup tamamen aşağı indiğini çok nadir olarak yaşanan "sağanaklar" dışında görmeyiz.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Yağmur damlacıklarının oluşması ve düşmesi için gereken koşulların sağlanması gerekir. Bulutların yükselmesi ile yoğunluğu artan damlacıklar birbirlerine çarparak damla damla düşmesini sağlar.
+ Yorum Gönder