+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Altın Şafak nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Altın Şafak nedir
  ALTIN ŞAFAK İL İLGİLİ YAZI


  altinsafak.jpg

  Yunanistan'da yayımlanan aşırı sağcı ve milliyetçi Chrysi Avyi partisinin gazetesi ve dergisidir.

  Önce yayınlarla adından söz ettirmiş, uzunca bir süre sonra ise siyasi parti olarak hareket ortaya çıkmıştır. Parti; Yunanistan'da göçmenlere karşıdır.
  Marksizm ve Neoliberalizm karşıtıdır.

  1980 yılında Chrysi Avyi adlı dergi, eski bir komando ve matematikçi olan Nikolaos Michaloliakos tarafından kuruldu. Daha sonra gazete yayın hayatına başladı.

  Aşırı ırkçı ve şiddet yanlısı protestoları Kıbrıs Cumhuriyeti, KKTC ve Yunanistan'da olaylara neden oldu. Gazete ve dergi politik organizasyonlarının ideolojisini genele yaymayı amaçlamaktadır.

  7 Kasım 2010'da yapılan yerel seçimlerde parti Atina belediyesinde oyların % 5,3 aldı. Belediye meclisinde 1 sandalye kazandı. Atina'da göçmenlerin çok yaşadığı bölgelerde partiye verilen oylar % 20'ye kadar çıktı.

  Parti, Mayıs 2009 ulusal seçimlerde 23.564 (% 0.46) oy aldı. Fakat gerilimlere ve şiddet dolu protestolarına her fırsatta devam etmektedir.

  Nasyonal sosyalizm yanlısı parti sempatizanları Anti-Semitist veya neonazi olarak adlandırılmaktan rahatsız değillerdir.

  Yunan polisinde bazı birimlerin Chrysi Avyi ile ilişkileri olduğu ortaya çıkmıştır.

  Yunanistan'da 6 Mayıs 2012 tarihinde yapılan ulusal seçimlerde, parti %7 oy oranı tutturarak 300 sandalyeli parlementoda 21 sandalye kazandı.[5] Ancak, 17 Haziran 2012'de tekrarlanan seçimlerde, küçük bir oy kaybıyla beraber milletvekili sayısı 18'e gerilemiştir.
 2. DİLAN
  Üye

  Altın şafak gazete ve derginin ismi olup Yunanistanda aşırı derece milliyetçi ve sağcı olan kişiler tarafından kurulmuş olan bir partidir. Özelliği aşırı milliyetçi olmasıdır.
+ Yorum Gönder