+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Adonis Bahçeleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Adonis Bahçeleri Hakkında Bilgi
  ADONİS BAHÇELERİ HAKKINDA BİLGİ


  Adonis Bahçeleri.jpg

  Adonis Bahçeleri Çabuk yetiştirilip çabuk soldurulan bitkiler Eski Suriye’de Adonis yaşamın kısalığını simgeler. Sumerlerin yeraltı tanrısı Ab-zu’nun döngüsüne benzeyen bir serüven ile Adonis, ilkbaharda filizlenip yaz sıcağında ölen ve kışın yeraltında saklanan yeni bir ilkbaharda doğayı yeniden canlandıran bir yaşam döngüsüdür.

  Suriyeli kadınlar her yıl yaptıkları Adonis bahar bayramında sepet ve saksılara bitkiler dikip tohumları sıcak suyla sularlar. Sıcak suyla sulanan bitki çabuk gelişir ve çabuk solar. Bu, bir eytişimsel bağımlılıktır; çabuk olgunlaşan çabuk ölür. Suriyeli kadınlar, yaşamın kısalığını simgeleyen “Adonis Bahçeleri”ne yas tutarlar ve ağlaşırlar. Doğada her şey doğmakta, yaşamakta ve ölmektedir. Bu serüven gelişimseldir ve eytişimsel bir orantı içindedir. “Adonis Bahçeleri” inancı, bu doğasal serüvenin bitkilerle koşutlu kılınan insan yaşamına uygulanmasıdır.
  Bkz. Adonis, Ab-zu.

  Adonia Adonis’in ölümünü anma yortusu Eski Mısır ve Suriye’de özellikle tutulan bir yas yortusudur. Hellenler ve daha sonra da Romalılar Adonis’i anmak için törenler yapmışlar.
 2. DİLAN
  Üye

  Eski Mısır, Suriyeliler, Helenler ve daha sonra Romalıların Adonis bahçeleri oluşturup çiçeklerin solması ile yas tutukları bilinmektedir. Bu gelenek daha çok kadınlar tarafından uygulanır.
+ Yorum Gönder