+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Zanaat plastik sanatların oluşmasına neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zanaat plastik sanatların oluşmasına neden olur
  ZANAAT PLASTİK SANATLARI

  Plastik sanatlar, kalıplanabilen veya şekil verilebilen (plastik niteliğe sahip) boya, kil, alçı gibi malzemelerin uygulanmasıyla oluşturulan resim, heykel, çizim, vb. sanat dallarının tümüne verilen genel addır. Bu kavram günümüzde görsel kültür olarak da kullanılmaktadır.

  Hartmann'a göre sanat dalları dörde ayrılır;

  1.Grafik
  2.Yazı sanatı
  3.Resim
  4.Heykel

  Hartmann, resmi plastik sanatlardan ayrı tutmuştur. Bunun nedeni, resmin iki boyutlu olmasıdır. Plastik sanatlar ise üç boyutludur. Bir sanatı plastik olarak kabul edebilmek için onun her cephesinden seyredilebilir olması gerekir. Sanat nesnesi olarak kabul edilen objenin sağından, solundan, önünden, arkasından, üstünden, altından bakılabilmeli. Eskilerin deyimiyle temaşa edilebilmeli. Bu açıdan baktığımızda resim, fotoğraf, grafik, hat, minyatür, tezhip, vb sanatlar plastik sanatlar içersine girmez. Daha doğru bir ifadeyle de, islam dünyasında plastik sanatlar yoktur. Bugün Türkiye'de plastik sanatlar ifadesinin kullanılması bir zorlamadır. Bu ayrım, İslam ve Hıristiyan toplumların dünyaya bakış açılarından kaynaklanmaktadır
 2. ÖZGEN
  Üye

  Plastik sanatlar, çeşitli plastik ürünlerden faydalanarak sanat icra etme işine zanaat denmektedir. Ürünlerin plastik özlü olması şartıyla boya, kapak gibi malzemelerden yararlanılmaktadır.
+ Yorum Gönder