+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Internette sek sek oyunu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. İkLiM*
  Devamlı Üye

  Internette sek sek oyunu
  İnternet sek sek oyunu hakkında bilgi

  30 Mart 2008 Pazar 21:48

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu artık unutulmaya yüz tutan geleneksel çocuk oyunlarını canlandırmak için teknolojiye başvurdu.


  RTÜK çocuk web sayfası ile Üst Kurul'un internet sitesine konulan filmde; seksek, yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca, bezirgânbaşı, topal karganın aralarında bulunduğu 20 oyun yer alıyor. Akıllı işaretler uyarıcı sembol sistemi, medya okuryazarlığı dersleri, çocuklar için internet güvenliği ve RTÜK çocuk web sitesi gibi çocuklara yönelik faaliyetler yürüten RTÜK, yeni bir çalışmayla geleneksel oyunları tanıtım filmi hazırladı.

  20 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNU


  Çocukları yaşadıkları doğal ortamlarında arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamaya özendirmek amacıyla Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden derlenmiş geleneksel çocuk oyunlarından oluşan tanıtım filmi, 'www.rtukcocuk.org.tr' web sayfasına ve 'www.rtuk.org.tr' adresindeki RTÜK internet sitesine yerleştirildi. Özgün bir senaryosu olan ve RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın kısa bir konuşmasıyla başlayan tanıtım filmi, süresi 2 ile 10 dakika arasında değişen 20 geleneksel çocuk oyunundan oluşuyor.

  Filmde, çocukların bahçe ve parklarda arkadaşlarıyla birlikte keyifle oynayabilecekleri; bezirgânbaşı, hacıyatmaz, pembe nine, mendil kapmaca, ben çarşıya gittim, seksek, yedi kiremit, sekiz kuyulu taş, yattı kalktı, uçak, cırtcak (dokuz taş), alaylar, sıçratan top, topal karga, yağ satarım, bal satarım, abu damya, eski minder, dönmece adlı çocuk oyunları tanıtılıyor.


  AMAÇ SOSYALLEŞMELERİNİ SAĞLAMAK


  Geleneksel çocuk oyunları tanıtım filmi, evde, bahçede ve sokakta, arkadaşlarıyla birlikte aktif katılımı, paylaşımı gerektirdiği için çocukların daha aktif ve paylaşımcı olmalarını, dostluk, arkadaşlık ve sorumluluk duygularının gelişmesini, ayrıca sosyalleşmelerini sağlayıcı özelliklere sahip oyunlardan oluşuyor.

  Tanıtım filmindeki oyunların çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte olmasına ve uygulanabilirliğine özen gösterildi. Oyunların bu nitelikte olup olmadıkları çocuk psikologları tarafından değerlendirildi
 2. ÖZGEN
  Üye

  Eskiden sokak aralarında arkadaşlarımızla durmadan oynadığımız çeşitli oyunların yerini günümüzde teknoloji almıştır. Geleneksel oyunların kattıkları yararlar internet oyunları veremez.
+ Yorum Gönder