+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Paket Turu kim buldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Paket Turu kim buldu

  Paket tur hakkında bilgi


  “Çalışan İnsanların Paris Gezisi” adı altında işçileri temsil eden bir komite tarafından düzenlendi. Komitenin başkanlığını, aynı zamanda parlamenter de olan, Sir Joseph Paxton yapıyordu. Gezinin denetimi ise Thomas Cook’ ta idi. İlk turist kafilesi, 17 Mayıs 1861 Cuma günü saat 10.15te Londra’dan, London Bridge İstasyonu’ndan hareket ettiler.

  Paket tur.jpg

  Thomas Cook’un daha önce düzenlediği gezilerde, turistler yalnızca yol paralarını peşin olarak öderler, öteki tüm masrafları, gidilen yerlerde kendileri karşılarlardı. Ancak, bu gezide durum farklı oldu ve ilk kez değişik bir uygulama yapıldı. Tura katılan bir işçi, üçüncü sınıf kapalı bir vagonda yolculuk, ikinci sınıf ruhsatlı, iyice bir otelde konaklama da dahil olmak üzere, altı günlük bir tatil için belirlenen ücreti, seyahat başlangıcında şirkete ödemek zorundaydı. Bu büyük girişim üzerine, 1700 kişilik işçi ailesi grubu, Manş’ı geçerek Fransa’yı görmek olanağına kavuştu.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Paket tutu içinde müşterilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere seyahat öncesi bütün masrafların parasının ödenmesi ile gerçekleştirilen bir tür seyahattir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  İlk gezi paket turunu Sir Joseph Paxton adında Londra'da yaşayan bir vatandaş düzenlemiştir. Bu turlar günümüzde halen düzenlenmekte olup ülkemizde özellikle doğal ve tarihi mekanlar için düzenlenmektedir. Turistler belli bir ücret karşılığında turlara katılarak değişik bölgeleri gezme şansını elde ederler.
+ Yorum Gönder