+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Seyahat Çeki Ne Zaman Bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Seyahat Çeki Ne Zaman Bulundu
  Seyahat çeki nasıl bulundu

  Seyahat çeki Robert Herries tarafından bulunduğu zaman bir tür banka teminat mektubu niteliğindeydi ve ancak önceden belirlenmiş bir güzergâh üstünde geçerli oluyordu.
  Herries, 1 Ocak 1772 günü Londra’da London Exchange Banking Co. adlı şirketini kurdu ve en az 20 sterlinden başlayan teminat mektupları satışına başladı. Bu mektuplar, Moskova’dan Madrid’e kadar 90 kentte geçerliydi ve hırsızlığa karşı garanti ediliyordu. Herries müşterilerinin kendilerine yatırdığı parayı kullanmanın getirdiği avantajdan yararlanıyor, ayrıca onlardan bir komisyon talep etmiyordu. 1839 yılında, şirket en başarılı dönemini yaşadı. O yıl, müşterilerin elindeki mektup değeri 120 bin sterlini buluyordu.

  Günümüzde, yalnız bankalarda değil, hemen tüm alışveriş ve hizmetlerde yararlanılabilen modern anlamdaki seyahat çeklerinin yaratıcısı ise, “Finans dünyasının Edison”u olarak ün yapan Marcellus Berry’dir. American Express’te çalışmakta olan Berry’nin patronu James C.Fargo, 1890 yazında bir Avrupa turuna çıkmıştı. Dönünce, özellikle büyük kentler dışında nakit para sağlamanın güçlüklerinden yakındı. Bunun üzerine Berry, seyahat çeki kavramını akıl etti ve uygulamayı başlattı. 5 Ağustos 1891 günü, Fargo’nun oğlu William Fargo, Leipzig’deki Hotel Hauffe’de, 50 dolar değerindeki ilk seyahat çekini imzaladı.
 2. ÖZGEN
  Üye

  İnsanlar, hayata geçirmek istedikleri bazı şeyler başlarına gelerek ve olmasını istedikleri için uygulanması için çabalarlar. İlk ortaya çıktığında daha tedbirli olsa da zamanla daha kolay hale getirilmektedir.
+ Yorum Gönder