+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Kuzey Amerikayı Kim Keşfetti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kuzey Amerikayı Kim Keşfetti
  Kuzey Amerikayı Kim Keşfetti

  1000 yılında, Vikinglerin ünlü başbuğu Kızıl Erik"in oğlu Leif Erikson, babasının iş edindiği seferleri sürdürecek yaşa varmıştı. Leif, Bjarni Herjulfson"dan aldığı gemide otuz beş Vikingle denize açıldı.

  Herjulfson,aynı gemiyle 985 yılında sefere çıkmıştı.Fakat bu sefere ilişkin olarak ve gidip gördüğünden söz ettiği yerler hakkında yazdıkları pek inandırıcı değildir. Tarihçilerin çoğu onun iddialarını kabul etmemiştir.Dolayısıyla,Kuzey Amerika"ya ilk ayak basan Avrupalının Viking Leif Erikson olduğu kesin bir gerçek sayılmaktadır.

  Leif Erikson,keşfettiği toprağa "Şarap Ülkesi" adını verdi. Bunu,doğu sahili boyunca görmüş olduğu, yaban üzümleriyle kaplı topraklar yüzünden verdiği düşünülebilir. Erikson,bugün nice kimsenin Kod Burnu olarak bildiği bölgenin ayrıntılı tarifini yapmış,kaba taslak haritasını çizmişti. Bugünkü adıyla Massachusetts, Nantucket ve Marlha"s Vineyard da,Erikson"un anlattığı topraklar içindeydi.

  Güvenilir tarihçilere göre, Vikingler sonradan Newfoundland (Yeni Bulunmuş Toprak), Novn Scotia, Maine ve Virginia bölgelerine de ayak basmışlardır. Fakat Erikson"un taktığı "Şarap Ülkesi" adı tutarlı olmadı. Leif Erikson,bir yıl sonra yeni bulduğu topraklarının haberiyle Grönland"a döndü. İnsanlık tarihindeki büyük ve en önemli seferlerden birini tamamlamıştı.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Kuzey Amerika'nın keşfi ile ilgili bazı bilgiler bulunmaktadır. Fakat bunlardan en kayda alınanı Viking başbuğu Leif Erikson,'un keşfettiği ve kabataslak haritasını çizdiği iledir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Kuzey Amerika ilk olarak Leif Erikson adı ile bilinen bir Viking tarafından keşfedilmiştir. Bu keşif insanlık tarihi için bir dönün noktası oldu diyebiliriz. Bunun ardından dünya üzerinde birçok siyasi yol ve güzergahlar değişmiştir.
+ Yorum Gönder