+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Ağrı dağı efsanesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Ağrı dağı efsanesi
  Ağrı dağı en büyük dağlardan bir tanesidir bu dağa ait bir çok efsane vardır bu efsanelerin her biri bir birinden ilginçtir ağrı dağına ait bir şarkısı da vardır.

  Ağrı Dağı Efsanesi

  Türkiye, İran ve Ermenistan sınırlarının kesiştiği noktada yer alan sönmüş volkanik bir dağ. Koyu renkli sert lav ve yanardağ kütlesinden meydana gelmiş bir dağdır.

  Merkezi bir lav püskürmesi neticesinde yükselmiş olup, Alp-Himalaya volkanik kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Kuzey ve doğu etekleri Aras Irmağının geniş alüvyon ovasından, güneybatı etekleri ise denizden 1500 m yükseklikte olan bir ovadan yükselir. Batısında bulunan alçak bir geçit, Ağrı Dağını Torosların doğu ucundan ayırır. Dağın birbirine 11,2 km uzaklıkta iki doruğu vardır. 5165 metre ile Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Kar sınırı mevsime göre değişiklik gösterirse de, 4000 metrenin üstü devamlı karla kaplıdır. Doruğa yakın yerde 10 kilometrelik alanı kaplayan Türkiye’nin en büyük buzulu yer alır.

  Ağrı Dağının 1500-3500 m arasında kalan kısmı geniş otlaklar ve ardıçlarla kaplıdır. Büyük bir bölümü ağaçsızdır. Su kaynağı yönünden oldukça fakirdir. Çok yağış almasına rağmen çatlaklar ve audezitik yapı, suyu hemen çeker. Sıcak yaz günlerinde, dağın yamaçları çöl halini alır.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Doğu Anadoluda bulunan Ağrı Dağı en yüksek dağlardan bir tanesi olup özellikle kışta karlarla kaplanarak görsel olarak güzel manzaralar ortaya çıkarmaktadır.
+ Yorum Gönder