+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Garip olaylar Forumunda İşkencenin tarihine ulaşıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  İşkencenin tarihine ulaşıldı
  İşkencenin tarihine ulaşıldı


  Çin'de yapılan kazılarda gün ışığına çıkarılan eski bir kafatasının, insanlar arasındaki şiddet eğiliminin en eski örneği olabileceği düşünülüyor.

  Çin'in güneyindeki Maba kenti yakınlarındaki bir mağarada 1958 yılında yapılan kazılarda bulunan kafatası üzerindeki incelemelerini tamamlayan bilimadamları, kafatasının 150 bin ila 200 bin yıl önce yaşamış ve şiddetli bir kafa travması geçirmiş bir insana ait olduğunu belirledi.

  Ayrıntıları PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kafasına sert bir cisim atılması sonucunda kafatasında kırıklar meydana gelen "eski insan", geçirdiği travmanın ardından aylarca yaşamış ve kırıkları iyileşmiş.

  Araştırmaya katılan Washington Üniversitesi'nden Erik Trinkaus, daha önceki çalışmalarda, insanlarda yaralanma, ezik ve fiziksel travmaya dair daha eski işaretlere de rastlandığını, ancak Çin'deki keşfin, insanlar arasındaki şiddet olaylarını kanıtlayan en eski örnek olma özelliğini taşıdığını kaydetti.

  Trinkhaus, kafatasının sağ bölümünde tespit edilen iyileşmiş kırığın "hedeflenmiş ve bölgesel" bir travma olmasının, büyük olasılıkla taş benzeri sert bir cismin kullanıldığı kasıtlı bir eylemden kaynaklandığını kanıtlar nitelikte olduğunu, bu nedenle, kırığın bir hayvan saldırısı sonucunda oluşma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

  Araştırmacı, sözkonusu travmanın Maba yerlisinde şiddetli baş ağrılarına ve belki de geçici hafıza kaybına neden olduğunun düşünüldüğünü de belirtti.

  24haber
 2. Acil

  İşkencenin tarihine ulaşıldı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder