+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Sezaryenla Gelen Tehlike Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sezaryenla Gelen Tehlike
  Sezeryan doğum annelerin doğum yapmasında zorlandıkları zaman normal doğum yerine karın kısmının kesilmesi ve bebeğin oradan alınması söz konusudur günümüz de çok tercih edilen bir yöntemdir.

  sezaryenlagelentehlike.jpg

  Sezaryanla doğum son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir doğum yöntemi haline geldi. Fakat son yapılan bir araştırma sezaryenla doğumda çocukların tüm hayatını etkileyecek büyük bir tehlikeyi ortaya çıkardı.
  İsveç'te yapılan bir araştırmayla, sezaryenle doğan çocukların DNA'larında değişim yaşandığı belirlendi. İsveçli doktorların, kadınların gittikçe daha çok tercih ettiği sezaryenle doğum konusunda yaptıkları araştırmaya göre, bu yöntemle doğan çocuklar ileride sağlık açısından sorunlar yaşıyor. Karolinska Enstitüsünde yapılan araştırma, sezaryen yönteminin neden olduğu genetik yapıdaki değişimin şeker, kanser ve astım hastalıklarının görülme riskini artırdığını ortaya koydu.

  Kordon Bağından Alınan Kan Örnekleri Tahlil Edildi

  Araştırma sırasında normal doğumla dünyaya gelen çocuklar ile sezaryenle dünyaya gelen çocukların kordon bağından alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında tahlil edildi. Her iki gruptaki çocukların kanlarında bulunan al yuvarlarda farklılıklar olduğu, bu farklılığın da DNA'larda değişime neden olduğu belirlendi.
  Doktorlar, bu değişimi, doğum sırasında bebeklerin yaşadığı strese bağladı. Normal doğumda bebeğin yaşadığı stres, doktorların olumlu olarak niteledikleri ağırdan başlayıp artan bir stres olurken, sezaryenle yapılan doğumlarda bebeklerin yaşadığı ani stres olumsuz olarak değerlendirildi.
  Araştırmaya katılan doktorlardan Prof. Dr. Michael Norman, doğum ve stresin bebeğin DNA yapısı ve bağışıklık sistemi açısından önemine vurgu yaparken, “Doğum sırasında bazı genler aktif, bazı genler pasif hale geliyor. Doğumdaki stres de bunu etkilediği için sezaryenle doğan bebeğin DNA'sı değişiyor. Araştırmalarda, sezaryenle doğan bebeklerde DNA değişiminden dolayı bu bebeklerin kanser, şeker ve astıma yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi.
  Batı dünyasında sezaryenle doğumların arttığına dikkati çeken Norman, ileride çocukların karşılaşabileceği hastalıkların dikkate alınmasını istedi ve “Bu konuda daha dikkatlı olunsun. Sezaryenle doğum tamamen tehlikesiz görünmesin” dedi. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Kadınların farklı şekilde doğum tarzları vardır. Sezaryen doğumda bunlardan biridir. Sezaryen doğumun en tehlikeli yanı yaranın mikrop kapıp iltihaplanma sonucu ortaya tehlikeli hastalıklar çıkmasıdır.
+ Yorum Gönder