+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Türkiye'nin İlk Rahim Nakli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye'nin İlk Rahim Nakli
  Türkiye'nin İlk Rahim Nakli


  Türkiye'nin İlk Rahim Nakli.jpg


  Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk çift kol naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü, bu kez Türkiye'nin ilk dünyanın ikinci rahim naklini gerçekleştirdi.
  Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ismi açıklanmayan kadavradan alınan rahim, 7 saat süren operasyon sonunda Anamurlu 21 yaşındaki Derya Sert’e nakledildi. Operasyonu Türkiye’de ilk, dünyada 16’ncı çift kol nakli ameliyatını da yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan gerçekleştirdi. Derya Sert bebeğini dünyaya getirdikten sonra, nakledilen rahim alınacak.
  Doğuştan rahmi olmayan Derya Sert için nakledilecek organ, başka bir ilden Antalya’ya getirildi. AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ameliyat ekibinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Münire Erman Akar, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Okan Erdoğan, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Necmiye Hadimioğlu yer aldı.
  İki yıl önce Mersin’in Anamur ilçesinde oto tamircisi olarak çalışan 28 yaşındaki Mustafa Sert ile evlenen Derya Sert, yaklaşık 3 yıldır üniversitede tedavi görüyordu. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Türkiye özellikle sağlık alanın da çok büyük gelişmeler gösterildiği açıkça ortada görülmektedir dünyanın en büyük ameliyatları arasın da olan yüz nakli,rahim nakli,ve yüz nakillerini Türkiye ilk sıralar da başarmıştır.
+ Yorum Gönder