+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte kanser taraması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gebelikte kanser taraması
  Gebelikte kanser taraması


  Kadın sağlığı açısından en önemli dönemlerden biri olan gebelik döneminde, oluşabilecek bir kanser riskine karşı yapılan muayenelerde daha dikkatli davranılması öneriliyor. Yapılması gereken kontrollerle ilgili olarak Prof. Dr. Fuat Demirkıran şunları söylüyor:

  “Özellikle gebeliğin başında yapılan gebelik muayeneleri sırasında, sık görülen kanserlere ait bulgular aranmalı ve gerektiğinde bazı testler yapılmalıdır. Rahim ağzı kanseri ve meme kanseri gebelikte sık görülen kanserlerdir. Bu nedenle gebelik muayeneleri sırasında memelerde muayene edilmelidir. Ancak gebelikte memelerin büyümesi sonucunda, küçük tümörler muayene sırasında saptanmayabilir. Bu muayene sırasında saptanan kitleler, meme derisindeki çekilmeler, asimetrik cilt kalınlaşmaları, meme başı anormallikleri, kanlı akıntılar ve koltukaltı bezelerini büyümesi meme kanseri yönünden değerlendirilmeli ve anne adayı bu bulgulara karşı uyarılmalıdır.”
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gebelikte kanser teşhisi konması eğer gebeliğin ilk haftaları ise annenin sağlığına daha çok önem verilir ve gebelik sonlandırılarak annenin tedavisine başlanır. Eğer gebeliğin son döneminde böyle bir tanı konmuşsa bebeğin doğumu beklenir bebek doğduktan sonra kanser tedavisine başlanır.
+ Yorum Gönder