+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Anne sütü nasıl saklanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Anne sütü nasıl saklanır
  Anne sütü nasıl saklanmalı?

  Oda sıcaklığında:

  - 27 derece oda sıcaklığında 4 saate kadar

  - 9 derece oda sıcaklığında 8 saate kadar

  Buzdolabında:

  - 4 derecede 24 saate kadar

  Derin dondurucuda:

  - Özel bölmeli buzdolabı buzluğunda 1 ay (kapıya uzak muhafaza ediniz)

  - Derin dondurucuda 3 ay (- 19 derece) Dondurulmuş süt içerisindeki lipaz enzimleri aktif kalacaktır. Lipaz yönünden zengin sütlerde dondurulma sonrasında sabunsu bir tat ortaya çıkabilir. Bu sabunsu tat bebeğiniz için zararlı değildir. Fakat bebeğiniz bu tadı reddedebilir.

  Sütünüzü hızlı bir şekilde soğutun ve asla kaynatmayın. Kaynatılmış anne sütü içerisindeki lipaz enzimleri deaktif hale geçecektir.

  Bekleme sürelerine aşmamış farklı sağım sütleri henüz dondurmamış iken birleştirilerek saklanabilir. Azami saklama süresi için ilk sağım saati dikkate alınmalıdır.

  Sağılmış sütlerinizi az miktarlarda (5-10 cl) dondurun. İhtiyacınız olan kadarını çözerek kullanmanız kalan sütün israf olmasını önleyecektir.

  Soğutulmuş sütün üzerinde ince kremsi bir tabaka görülebilir, sütü kullanıma hazırlamak için ısıtma sonrası çalkalayın. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anne sütü oda sıcaklığında 27 derecede 4 saat saklanabilir. 9 derece oda sıcaklığında 8 saat saklanabilir.Buzdolabında 4 derece 24 saat saklanabilir. Derin dondurucuda ve buzlukta bir ay saklanabilir.
+ Yorum Gönder