+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hipertansiyonu Olan Hamileleri Bekleyen Tehlikeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Hipertansiyonu Olan Hamileleri Bekleyen Tehlikeler
  Hipertansiyonu Olan Hamileleri Bekleyen Tehlikeler

  Hipertansiyon gebelikten önce de var idi ise buna kronik ya da esansiyel hipertansiyon deriz. Gebelikten önce kadınların yüzde 5inde hipertansiyon vardır. Gebelikten önce var olan bu durum gebelik boyunca ve gebelikten sonra da devam edecektir. Uzun sureden beri var olan ve kontrolsuz kronik hipertansiyon tedavi edilmediğinde zamanla kalp damar sorunlarına ve inmeye neden olabilir.

  Kronik hipertansiyonu olan birçok kadın gebeliğinden önce ilaç kullanmaktadır. Siz de ilaç kullanıyorsanız bunun gebeliğe bir zararının olup olmadığını doktorunuza danışmanızı öneririz. Kronik hipertansiyonu olan bazı gebelerin tansiyonları hamilelik boyunca normal seviyelerde seyrettiği için ilaç almalarına gerek yoktur. Bazıları ise tansiyonlarını normal seviyelerde tutabilmek için bebeğe zarar vermeyecek ilaçları hekiminin kontrolünde almalıdır.

  Dikkat: Hipertansiyonu olan hastalarda kontrolsüz ilaç kullanımı ile tansiyonu da aşırı derecede düşürmek istemiyoruz. Bu bebeğe giden kan akımını ileri derecede bozabilir.  Gestasyonel Hipertansiyon

  Bu tansiyon tünme gebelik ile ilişkili hipertansiyon da denir. Gebelikten önce tansiyon sorunu olmayan kadında gebeliğin 2. yarısından sonra ortaya çıkar. Kadınların yüzde 5-8i hamilelik surecinde görülen hipertansiyona sahiptir. Genelde bu durum doğumdan sonra geçse de, gestasyonel hipertansiyon, gelecekte ortaya çıkabilecek kronik hipertansiyonun habercisi olabilir.
  Gestasyonel hipertansiyon da kronik hipertansiyon da preeklampsi (gebelik toksikozu, zehirlenmesi)
  denilen da ha ciddi bir tabloya yol açabilir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gebelik öncesi hipertansiyon kadınların % 5 görülmektedir. Gebelikten önce var olan hipertansiyon hem gebelik süresince hemde gebelikten sonrada devam edecektir. Uzun zamandır var olan hipertansiyon tedavi edilmediği takdirde kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır. Gebelik süresince tansiyonu normal seviyede tutmak için kullanacağınız ilaçlar için doktorunuza başvurmalısınız.
+ Yorum Gönder