+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte yüzme: Deniz mi, havuz mu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Gebelikte yüzme: Deniz mi, havuz mu?
  Gebelikte yüzme: Deniz mi, havuz mu?  Hamilelik sırasında yaz-kış tavsiye ettiğimiz en faydalı aktivite yüzmedir. Genel olarak temiz oldukları sürece denize de havuza da girmekte sakınca yoktur. Vajinal kanama, enfeksiyon veya erken doğum şüphesi olanlar ile yüksek riskli gebelik takibinde olanların yüzmesi sakıncalıdır. Doğum doktoru izin vermişse yüzmekten çekinilmemelidir.

  Yüzme sırasında suyun kaldırma kuvveti yardımıyla hareket edildiğinden, bel ve eklem ağrıları, adale zaafları ve ödemler azalmaktadır. Özellikle sırtüstü yüzme, ilerleyen gebelik aylarında sırt ve bel ağrılarını da azaltır. Ayrıca su, stres ve gerginliğe de iyi gelir. Suya atlama veya dalma ise tehlikeli olabilir.

  Havuzdan veya denizden çıkıldığında havuz kimyasallarının veya tuzun genital bölgeyi tahriş etmemesi için bol suyla duş yaparak kuru bir mayo giyilmelidir. Bikini de, mayo da giyilebilir. Öğle saatlerinde güneşe çıkmamak, koruyucu güneş kremi ve mümkünse şapka kullanmak gerekir. Çünkü gebelikte cilt güneş ışınlarına daha duyarlı olur. Sauna veya hamam, sıcak jakuzi ve buhar odaları gebelikte sakıncalıdır. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Havuz da yüzmek bebeğe de anneye de yarar sağlar doktorlar hamile olan kadınlara yüzmenin onlara faydalı geleceğini öne sürüyor. Fakat her hamile kadın yüzme hakkına sahip değildir çünkü erken doğum riski olanlar vb. için zararlıdır.
+ Yorum Gönder