+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Doğum sonrası depresyon neden ortaya çıkar nasıl oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Doğum sonrası depresyon neden ortaya çıkar nasıl oluşur
  Doğum sonrası depresyon neden ortaya çıkar?

  Doğum sonrası depresyon kadınlarda sıkça rastlanır bu bir yıl sürebilir devam edebilir. Birçok kadın doğumdan sonra fazla stres yapar ,ruh halinde değişikler meydana gelir. Nedeni biyolojik nedenler ve psikososyal nedenlerden kaynaklanır. Belirtileri iştahsızlık , aşırı halsizlik yorgunluk,enerji eksikliği , bebekten uzak durmagibi belirtileri vardır.
  Bu durumun ortaya çıkmasında en önemli nedenlerden biri doğum öncesi çok yüksek düzeylerde olan ostrojen ve progesteron miktarının, doğum sonrası hızlıca düşmesidir.

  Ayrıca hamilelik döneminde bir takım hormon salgılayan bölgelerde (hipofiz, tiroid, insulin salgılayan hücreler) büyümeler olmakta ve doğum sonrası bunlar küçülmektedir. Göreceli olarak bu hormon seviyelerinde de azalma yaşanmaktadır. Prolaktin (anne sütünün oluşması için gerekli hormon), stres hormonları (kortizol) ve tiroid hormon seviyeleri de değişmektedir. Bu etkileşimler depresyon için zemin hazırlar.

  Diğer nedenler içinde psikososyal etkenler yer alır. İstenmeyen plansız gebelikler, 20 yaş altı (ergenlik dönemi) gebelikler, partner-eşle yaşanan ilişki sorunları, yakın geçmişte yaşanan stresli hayat olayları, düşük gelir düzeyi, gebelikte yaşanmış preeklemsi-eklemsi, bebek ile ilgili olumsuz düşünceler ve sağlık sorunları, sezeryan, emzirme sorunları da depresyonun çıkmasına neden olabilen psikososyal etkenleri teşkil eder. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  doğum sonrası depresyon neden ortaya çıkmaktadır ? bunun sebebi anneni çok stresli davranması ve bu dönemi sürekli olarak kendine takıntı yapmasından dolayı depresyona girmektedir.
+ Yorum Gönder