+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Ergenlik Dönemindeki Gebelikler Sorun Yaratıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Ergenlik Dönemindeki Gebelikler Sorun Yaratıyor
  Ergenlik Dönemindeki Gebelikler


  Bu dönemde gebe kalanların psikolojik sorunlar yaşadığı saptanıyor. Kolay kolay idrak edemezler. Ayrıca düşük olma olasılığı, annede tansiyon, bebeğin ters doğması gibi bir çok neden ile karşılaşılmaktadır. Bence in ideal yaşı bekleyin on dokuz yaş öncesi gebe kalmamaya özen gösterin.

  Ergenlik döneminde meydana gelen gebeliklerin bir çok genç kızda hem fiziksel hemde ruhsal sorunlara yol açtığı belirlendi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, bir bireyin belirli bir süreyi tamamladıktan sonra erişkin olabileceğini, aksi durumlarda kişinin psikolojsinin bozulabileceğini belirtti.

  Ergenlik döneminden anneliğe geçen genç kızların bu devreyi rahat atlatamadıklarını belirten Kadayıfçı, bu dönemde oluşabilecek sorunların genç kızları psikolojik olarak derinden etkilediğini belirtti. Okullarda eğtim verdiklerini açıklayan Kadayıfçı, bu projenin oldukça yararlı olduğunu dile getirdi.

  Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı son olarak ailelerin çocuklarının sağlığı için senede bir kere check up yaptırmaları gerktiğini söyledi.

  Ergenlik Döneminde Gebelik
  Uzmanlar 10-19 yaş grubunda olan gençlerin yeterli ergenliğe ulaşmadığı için doğum yapmalarının risk taşıdığını söylediler.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, doğum yapabilmek için bir kadının 19 yaşını tamamlamış olmasının daha sağlıklı olduğunu bildirdi. Adolesan döneminde doğum yapan genç kadınlarda, hipertansiyon, doğumun ardından kanama ya da bebeğin ters gelmesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde yapılan araştırmalarda 10-19 yaş arası doğum yapan gençlerde anne ve bebek ölümlerinin yetişkinlere oranla çok daha yüksek olduğu açıklandı. Prof. Dr. Kadayıfçı, adolesan dönemindeki gençlerin organlarının yeterli şekilde gelişmediğine dikkat çekerek sözlerine şu şekilde devam etti; “19 ve daha üst yaş grubunda tüm organlar, özellikle doğum için hazırlıklı hale gelir. Rahim ve benzeri organlar gelişimlerini bu dönemde yavaş yavaş tamamlarlar. Gerek eğitimsizliğin, gerekse bazı ailesel baskılar nedeniyle Adolesan döneminde yapılan evliliklerle, istenmeyen evlilik dışı ilişkiler sonucundaki doğumlarda, yetişkin dönemlerde yapılan doğumlara göre, anne ve bebeklerdeki ölüm ve kalıcı sakatlıklar yüzde 20 fazla oluyor. Bu tür doğumlarda, ayrıca anne ile gelecekte erginleşecek erkek ve kızlarda hipertansiyon başta olmak üzere, doğumdan hemen sonra annede kanama ve bebeğin ters gelmesi gibi olumsuzluklar da izlenmektedir. Bu nedenle Adolesan döneminde doğum risklidir.” 2. Merve Altıok
  Devamlı Üye

  Normal olmayan gebelikler arasına giren zararlı gebeliklerdir Sonucunda anneyi kaybetme olasılığının olduğu genç yaşta ki gebeliklerin çoğuna günümüzde para cezası uygulanmaktır
+ Yorum Gönder