+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikte Yüksek Tansiyon Gebelik ve Preeklampsi Doktor Bilgileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Hamilelikte Yüksek Tansiyon Gebelik ve Preeklampsi Doktor Bilgileri
  Hamilelikte Yüksek Tansiyon Gebelik ve Preeklampsi Doktor Bilgileri

  Normal gebelik döneminde kadının gebeliğe uyumunu ve bebeğinin sağlıklı gelişimini sağlamak için kalp ve damar sisteminde önemli değişimler olur. Gebeliğe uyum için kalp hızı, kalbin pompaladığı kan miktarı artar. Gebelikte küçük tansiyon 1–2 birim yani 10–20 mmHg kadar düşerken(normalde küçük tansiyonu 8 yani 80 mmhg ölçülen annelik adayının gebelikte küçük tansiyonu 6–7 yani 60–70 mmhg olabilir, gebeliğin sonuna doğru gebelik öncesi değerlerine döner. Normalde büyük tansiyonda gebelik döneminde anlamlı bir değişme beklenmez. Gebelikte meydana gelen bu uyum değişiklikleri doğumdan sonra 6–12 hafta içinde normal sınırlara döner.

  Kan basıncı gebelerde değişken bir düzen gösterir. Bu ritme göre gece saat 04.00’de en düşük, gündüz saat 14.00 ile 20.00 arasında ise en yüksek değere ulaştığı bildirilmiştir. Bebeğin büyümesi için gerekli olan besin ve oksijen anneden sağlanır, Bu yeterli miktarda anne kanı “plasentada” yani “eş”te dolaştığı ve besin ve oksijenin göbek kordonundan bebeğe geçtiğinde sağlanır. Yüksek kan basıncı gebelikte problemlere sebep olabilir.

  Örneğin eğer gebe yüksek kan basıncına sahipse bu plasentaya yetersiz kan akımı olmasına sebep olabilir. Bebeğin, ihtiyacı olan oksijen ve besini düşük miktarda alması demektir. Bu durum bebeğin büyümesini yavaşlatabilir. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Hamilelik dönemi kadınların en tehlikeli dönemlerin den bir tanesidir eğer hamile iseniz mutlaka hal hareket ve davranışlarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir aksi taktirde olumsuz sonuçlara yol açabilirsiniz.
+ Yorum Gönder