+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamileyim Bu Dönemde Nasıl Beslenmeliyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Hamileyim Bu Dönemde Nasıl Beslenmeliyim
  Gebelik ve Beslenme Nasıl Olmalı


  Şekerli ve gazlı içecekler tüketmemeye özen gösterin. Ancak sıvı tüketmeyi de ihmal etmeyin. Yiyecek konusunda da doktorunuzdan beslenme listesi talebinde bulunun ve yasakladığı şeylerden kaçının.

  Ailenizi genişletmeye karar verdiniz, hamile kalmayı düşünüyorsunuz. İşte size hem diğer aile fertlerinin hem de sizin için beslenmenin püf noktalarını içeren bir rehber:

  Besin Çeşitliliğine dikkat edin: Yiyeceklerinizin çeşitlendirilmesi, beslenmeden elde edeceğiniz faydanın maksimuma çıkarılabilmesi için gereklidir. Hem ana grup gıdalar arasında, hem de gruplar içinde değişik yiyecekler yemeye gayret gösterin.

  Besin Piramidi size yiyecekler arasında yapacağınız değişikliklerde faydalı olabilmek amacı ile geliştirilmiştir. Buradaki yiyecek değişim tablolarının da yardımı ile beslenmenizi çeşitlendirin.

  Sağlıklı kilo ve Egzersiz: Sağlıklı kilonun korunması hem birçok hastalığın önlenebilmesi, hem de gebeliğin sağlıklı olabilmesi ve korunabilmesi için önemlidir. Çok fazla zayıflık ta, çok fazla şişmanlık ta başarılı bir hamilelik şansını tehlikeye atar.

  Sağlıklı kilo herkes için standart değildir. Gebe kalmadan önce ideal kilonuz için doktorunuza danışmanız önemlidir. Kilo değişiklikleri ani olmamalı, uygun bir süreye dağılmalıdır. Bu konuda doktorunuzdan yardım alın.

  Bol Miktarda Meyve, Sebze ve Tahıl Tüketin: Sağlıklı beslenmenin temel taşları meyve , sebze ve tahıllardır.Bu gruptaki besinler lifler ve yaşam için zorunlu vitamin ve mineraller açısından çok zengindirler.Aynı zamanda birçok çalışmanın sağlık açısından önemini gösterdiği fitokimyasallar açısından zengindirler.

  Bu yiyecek grupları içinde değişiklikler yapmak önemlidir. Çünkü bu gruptaki değişik besinlerde farklı maddeler bulunur. Hamileliğin ilk dönemlerinde çok gerekli olan Folik Asid bakla, yeşil lifli sebzeler, karnabahar, brokoli ve taneli tahıllarda bulunur.C Vitamini meyveler (özellikle turunçgiller), domates, biber ve yeşil sebzelerde bulunur. B6 Vitamini patates, muz ve bütün tahıllarda bulunur.Beta Karoten koyu yeşil ve koyu sarı sebzelerde bol miktarlarda bulunur. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  gebelikte beslenme çok önemlidir. Anne normal beslendiğinden biraz daha özenli beslenmeye dikkat etmelidir. Her gıda türünden almaya dikkat etmeli gazlı kafeinli gıdalardan aşırı yağlı yemeklerden kaçınmalıdır. hamilelik sürecinde neler yemesi veya yememesi konusunda mutlaka doktoruna danışmalıdır.
+ Yorum Gönder